Дерби на денот: „Модрите“ во борба против „младите“ за ЛШ!

дерби на денот

После првиот натпревар во Берн, значително се задоволни Хрватите. Остварија добар резулат, но до пласман во групната фаза има уште 90 минути.

Динамо Загреб: Повраток на „модрите“ на големата сцена после една година пауза

Кога Динамо пред две сезони остана безтитула и без Купот, кој во пакет ги зеде Ријека, а а во европсктие квалификации испаднаа од албанскиот Скендербег, многу сметаа дека стигна наплатата за политиката на клубот, односно наплатата за Здравко Мамиќ. Но за за среќа не беше така, а само една сезона потоа, клубот ја врати дуплата круна во Максимир, а сега се на чекор до пласман во Лигата на шампиони, каде и немаат баш некои успеси. Динамо го реновираше тимот, а кога сте богати, тоа и не толку тешко. За влез во „кремот“ мора да го елиминираат швајцарскиот Јанг Бојс, а на добар пат се тоа да го направат, бидејќи од Берн донесоа одлично реми, односно резултат 1:1.

Јанг Бојс: Стрпливо го чекаа падот на Базел, а сега не се во план да се тргнат од врвот!

Минатата сезона ги гледавме „младите момци“ во Белград каде што не се покажаа баш во најдобро светло во дуелот против Партизан. Иако се силен тим, тие имаа една единствена цел пред себе, а тоа е освојување на шампионската титула после цели 32 години и на крај успеаа во тоа, oставајќи го зад себе долгогодинашниот шампион Базел. Формата од минатата сезона, ја задржаа и во новата, па после пет изиграни кола имаат 100% учинок, односно 15 бода. Тие во квалификациите се вклучија во последното коло, односно во четвратата рунда. Првиот меч во Берн започна добро, кога стекнаа водство, но гостинот создаде притисок и на крајот тоа водство беше неутрализирано. Светлата точка за Јанг Бојс е тоа што не беа поразени на домашен терен.

Предлог:

Влогот во овој натпревар е огромен, пласман во Лига на Шампиони, голема количина на пари кои ги спреми УЕФА, но и натпреварварување со најдобрите тимови од Европа. Според нас, шансите се поголеми за Хрватите, но не смееме да заборавиме дека Јанг Бојс има одличен напад. Сигурно е дека гостите ќе се отворат максимално, па очекуваме и отворен дуел. Првиот наш предлог е гол-гол, а тоа може да го изиграте во 1xBet со коефициент 1.67. За похрабрите препорачуваме конечен тип „кец“, а за тоа ќе си добиете коефициент 2.35.
Регистрирај се на 1XBET

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*