Монако – Марсеј: Ковач прави одлични работи со Монако, Боаш се мачи со Марсеј

Монако - Марсеј

Одличниот Монако сака да го добие четвртиот натпревар по ред во Лига, а игра дома против Марсеј кој се наоѓа во едно крајно лоша форма. За разлика од Монако, гостите ќе бидат очајни да избегнат четврти пораз овој викенд.

Растат амбициите на Монако

Нико Ковач уживаше во победите против Лориент, Анжер и Монпелје оваа година, овој Јануари, при што неговиот тим постигна најмалку три гола на секој натпревар, вкупно постигнувајќи 11 голови на тие три меча. Но на последниот дуел се мачеа со Монпелје на гости.

Монако имаше водство од 0:3 благодарение на Висам Бен Једер и 10-от гол сезонава на Кевин Воланд, но прерано се опуштија па Ели Вахи и Енди Делорт од Монпелје погодија за нервозен крај. Сепак момците на Ковач го изджаа притисокот и освоија три бода.

Воланд сега е вклучен во 17 од 39 гола на Монако, додека Бен Једер исто така може да се пофали со 14 придонеси зад неговото име и покрај тоа што се здоби со коронавирус на почетокот на сезоната.

Само девет бода го делат  Монако од лидерот ПСЖ кој пак има еден меч повеќе од тимот на Ковач. Но овој меч ќе биде голем испит за Монако и за неговите можности сезонава. Ковач најави дека со победа над Марсеј амбициите дури ќе бидат и поголеми од пласман во Лигата на Шампиони.

Марсеј очаен во последно време

Спротивно на тоа, сите изгледи на Марсеј за одлична сезона полека паѓаат во вода, а нивната катастрофална игра против Ленс во средината на неделата заврши со уште еден пораз.

Победа ќе го донесеше Марсеј на само еден бод помалку од четвртопласираниот Монако пред овој натпревар, но ударот со глава на Симон Банза му донесе гостинска победа на Ленс кој важеше за аутсајдер на тој меч.

Притисокот значително се зголемува врз Андре Вилаш-Боаш, откако неговата екипа оствари само една победа од последните осум натпревари во сите натпреварувања, а тој пораз на домашен терен од Ленс дојде само неколку дена откако загубија повторно на домашен терен од очајниот Ним сезонава.

Десет бода сега го делат Марсеј од ПСЖ и седум бода од Лил, па дури и ако момците на Вилјаш-Боаш надвладеат во Монако, тие сс уште не можат да се издигнат на повисоко место на табелата.

Можна почетна постава на Монако:

4-4-2 – Лекомте; Сидибе, Марипан, Бадијашиле, Хенрике; Диоп, Цуамени, Фофана, Головин; Бен Једер, Воланд

Можна почетна постава на Марсеј:

4-2-3-1 – Манданда; Лирола, Гонзалес, Чалета-Цар, Сакаи; Гуеје, Ронгиер; Таувин, Сансон, Пајет; Бенедето

Наш предлог:

Победа на Монако @ 1.85 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.80 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*