Дерби на денот: Тој што ќе владее во Мадрид ќе биде главен во Европа!

реал - атлетико

Денес епицентарот на фудбалските случувања е во естонскиот Талин. Во Супер купот ќе се сретнат мадридските ривали, европскиот првак Реал и освојувачот на Лига Европа, Атлетико.

Ова ќе биде нивни трет дуел во борба за европски трофеј. Два пати беа успешни кралевите, па и тоа може да биде значајно пред овој меч.

Реал: Ерата без Кристиано Роналдо, но и без Зинедин Зидан започнува!

Глобално, Реал одамна немал помалку трансфери во текот на лето, но ако го согледаме фактот ова е еден потполно нов тим. Бидејќи во реал го нема најдобриот од најдобрите, Кристиано Роналдо, но и тренерот кој донесе три европски круни последователно, ќе имаме состав од кој не знаеме што може да очекуваме во сезоната која почнува. Со три пехари од ЛШ во последните три години, Реал ги собори сите рекорди, а ако триумфира во Талин, ќе им се придружи на Барселона и Милан со пет троефие во Суперкупот.  Најважното во овој тим се случи пред почетокот на мундијалот, а тогаш за тренер е поставен Џулиен Лопетеги, а поради тоа беше испратен од позицијата селектор на Шпанија, а местото го наследи Фернандо Јеро. Но, тоа е минато, не далечно, но сепак минато. Во Талин очекуваме да видеме што Реал планира во блиски иднина.

Атлетико: Јорганџиите ги имаат сите предуслови да станат главни фаци во градот!

Кога потфрлија во групите на ЛШ и го зазедоа третото место во конкуренција со Рома, Челзи и Карабага,  на Атлетико им се отвори можност да дојдат до трофеј во послабото натпреварување, односно Лига Европа. Без поголеми проблеми стигнаа до пехарот, победувајќи ги во финалниот меч, Олимпик Марсеј на стадионот во Лион.  Сега ќе имат екстра прилика да се одмаздат на градскиот ривлт за двата болни порази во финалита од ЛШ во 2014 и 2016 година. Во минатата сезона „јорганџиите“ беа подобро пласирани од градскиот ривал, но тоа е мала утеха со оглед на тоа што пехарот заврши во Каталонија, односно кај Барселона. Според летниот пазар, Атлетико има со што да се пофали, а Диего Симено ќе се обиде да стане главен фраер во Мадрид.

Наш предлог:

Без сомнение не очекува интересен натпревар. Проблем може да биде само заморот на поединци фудбалери кои играат во завршницата на Мундијалот. Ако ги гледаме контролните натпревар, Реал е подобар, но Атлетико воопшто не е за потценување. Сметаме дека голови на овој натпревар нема да има многу, па затоа препорачуваме 0-2 гола. Коефициентот во Bet365 за овој тип е 1.70. За љубителтие на високи коефициенти, препорачуваме Х/Х,а во Bet365 за тоа ќе си добиете коефициент 4.75.

Изиграј го овој натпревар во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*