Обложувалниците излегоа со коефициенти: Еве кој е фаворит прв да добие отказ во Премиер лигата

Отказите на тренерите станаа честа појава во модерниот фудбал, особено во Премиер лигата. Поради тоа букмејкерите веќе ги извадија квотите за тоа кој тренер прв ќе „лета“ оваа сезона.

Традиционално пред секоја сезона англиските обложувалници ги извадија кандидатите кои први можат да добијат отказ. Оваа година имама еден изненадивачки лидер, а тоа е Жозе Мурињо.

Меѓутоа, ако се земе во прдвид како неговиот тим играше минатата сезона, плус тоа што јавно се пожали дека клубот не си ја врши добро работата на трансфер пазарот, тогаш јасно е зошто Муроњо е фаворит прв да добие „корпа“.

Покрај „Специјалниот“, најголеми шанси прв да биде сменет има Нил Ворнок (Кардиф), Хави Гарсија (Ватфорд) и Марк Хјуз (Саутемптон), коефициентот за сите нив изнесува 6.00.

Најбезбедни се Пеп Гвардиола и Јирген Клоп чиј коефициент изнесува 80.00, а голема доверба ужива и Унаи Емери за кого коефициентот да добие отказ изнесува 33.00.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*