Мексико сака уште еден голем скалп, Бразил пак да ја продолжи традицијата

Денес продолжуваат возбудувањата на Мундијалот со два осминафинални натпревари, а програмата ќе ја отворат репрезентациите на Бразил и Мексико во 16 часот.

Се очекува натпрварот во Самара да биде интересен и возбудлив бидејќи двете селекции практикуваат напаѓачки фудбал. „Кариоките“ се големи фавороти, не само за овој меч, туку и на целиот турнир, но Мексико веќе го победи светскиот шампион Германија, па се спремаат да земат уште еден голем „скалп“.

Традицијата е на страната на Бразил

Избраниците на Тите се наоѓаат во фантастична серија од 14 меча без пораз (10 победи и 4 реми). Иако Мундијалот го започнаа со реми против Швајцарија, сепак се консолидираа и со две победи беа победници во групата. Мексиканците пак започнаа со две победи, но на крајот се „провлекоа“ во осминафиналето.

Двете репрезентации се познаваат одлични и веќе имаат одиграно вкупно 40 меча до овој момент. Предноста е на страната на Бразил со 23 победи, 10 порази и 7 ремија. На Светските првенства доминацијата на „кариоките“ е уште поголема, 3 победи и едно реми, а Мексико се уште нема постигнат гол против „кариоките“ со гол разлика 11:0.

Бразил традиционално нема проблем да ја помине осминафиналната фаза. Последен пат отпаднаа во оваа фаза во 1990 година на Мундијалот во Италија. Од друга страна пак Мексико на последните 6 настапи на Мундијалот секогаш отпаѓа во осминафиналето.

Mund

Тите има проблем со повреди

Селекторот на Бразил, Тите се уште не може да смета на повредениот Даглас Коста. Данило и Марсело исто така имаа лесни повреди, но веќе се дел од групата. Сепак, се очекува на бековските позиции денес стартери да бидат Фагнер и Филипе Луис. Во составот на Мексико единствено ќе го нема Хектор Морено, кој е суспендиран за овој меч.

Веројатни состави:

Бразил: Алисон, Фагнер, Тиаго Силва, Миранда, Филипе Луиз, Казимиро, Паулињо, Вилијан, Кутињо, Нејмар, Жесус.

Мексико: Очоа, Лајун, Ајала, Салседо, Галјардо, Ерера, Дос Сантос, Гуардадо, Вела, Лозано, Чичарито.

Според букмејкерите Бразил е голем фаворит во овој меч. Коефицинетот за победа во Coinbet24 изнесува 1.50 за реми 4.10 додека за победа на Мексико коефициентот изнесува 7.00

Предлог тип:

Победа на Бразил @1.50 во Coinbet

Реми на полувреме @2.44 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*