НАЈАВА МУНДИЈАЛ: Тунис – Без ѕвезди и без најдобриот ќе се обидат да направат „чудо“

Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови.

Натпреварите во групната фаза на Мундијалот 2018 ќе се играат од 14:00, 16:00, 17:00 и 20:00 часот по македонско време, а ќе има и еден кој ќе започнува од 12:00 часот.

Како што знаете нашата редакција секој ден ви претставува „лична карта“ на по една репрезентација. Моментално сме во Групата Г и ќе ви ја претставиме репрезентацијата на Тунис.

ТУНИС

Репрезентацијата на Тунис е сместена во Групата Г заедно со репрезентациите на Англија, Белгија и Панама, па според квалитетот не и се даваат многу шанси за пласман во следната фаза.

Тунис моментално е 21-ва репрезентација во светот според последниот ранкинг на ФИФА, а ова за нив ќе биде 4-то учество на Светските првенства.

Тунис во последниот меч од квалификациите успеа да избори пласман на Мундијалот, со само еден бод повеќе од репрезентацијата на Конго.

Тунис првиот меч на Мудијалот ќе го игра против Англија на 18-ти јуни во Волгоград. Потоа на 23-ти јуни ќе игра против Белгија, а пет дена подоцна ќе ги одмери силите со Панама.

Африканците на Мундијалот ќе играат во дресови изработени од „Пума“ со традиционалната црвена боја, додека резервните варијанти се со доминантни бела и црна боја.

Селекторот Набил Малул го објави списокот и голем хендикеп за оваа репрезентација што нема да може да смета на најдобриот фудбалер Јусеф Мсакани, кој ќе го пропушти Мундијалот поради повреда.

Во оваа африканска репрезентација нема голема фудбалска ѕвезда која игра во Европа.

Обложувалницата Coinbet24 веќе ги има сите коефициенти за натпреварите од групната фаза. Коефициентот за Тунис да биде победник во групата изнесува 17.00.

Тунис е аутсајдер против Англија. Коефициентот за победа на Гордиот Албион во Coinbet24 изнесува 1.39 за реми 4.45 додека за победа на Тунис коефициентот изнесува 9.20.

Тунис е аутсајдер и во вториот натпревар. Коефициентот за победа на Белгија во Coinbet24 изнесува 1.31 за реми 5.20 додека за победа на Тунис коефициентот изнесува 10.20.

Тунис е глаг фаворит против Панама. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 2.22 за реми 3.10 додека за победа на Панама коефициентот е 3.50

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*