Бараж за СП: Северна Ирска – Швајцарија, анализа и предлог тип

Северна Ирска - Швајцарија

Мечот во Белфаст, Северна Ирска – Швајцарија е можеби најтешкиот за типување од сите бараж натпревари. Како да биде поинаку кога овде ќе се судрат двете репрезентации кои според игрите заслужија директен пласман во Русија. Швајцарија е фаворит во двомечот, но на првиот меч сите можности се во игра.

Во Белфаст можат да паднат и најсилните

Во Белфаст е секогаш тешко да се игра. Северна Ирска на последните 17 натпревари дома има само три порази и тоа два од Германија и еден од Хрватска. Според тоа јасно е дека се наоѓаат во неверојатна серија на домашен терен. Во квалификациите во Белфаст паднаа Чешка, Норвешка, Азербејџан и Сан Марино и единствено Германија ги освои трите бода.Ова е историски меч за оваа репрезентација и елата земја е насочена кон него. На трибините ќе биде пеколно, а доколку таа атмосфера се пренесе и на ирците на теренот, тогаш може домаќините да изненадат и покрај аутсајдерската улога.

О’Нил е чудо од тренер

О’Нил  веќе е еден од најолемите тренерски имиња во Северна Ирска, но доколку обезбеди пласман на Светско Првенство веќеќе биде легенда. Многумина го сметаа за погрешна одлука неговото именување за селектор на оваа земја во 2011 година. Тоа се должеше пред се поради неговите чести формациски промени, експериментирањето и највеќе поради неискуството. Пред да ја преземе Северна Ирска единствено беше тренер на шкотскиот второлигаш Брецхин и на ирскиот тим Шамрок. Според тоа сомнежите околу преземањето на селекторската функција имаа добра основа. Северна Ирска тогаш беше околу 90-то место на ФИФА ранг листата, а сега е 23-та сила во Светот. О’Нил ја препороди селекцијата во секоја смисла на зборот и ја направи една од најконстантните во Европа. Неговата тајна се наоѓа во мотивацијата на фудбалерите, но пред се во кохезијата која ја створи во репрезентацијата.

Северна Ирска

Од втора лига на Светско Првенство

Скенирање на тимот на Северна Ирска може да доведе до негативен поглед на тоа за што тие се способни, но тоа би било грешка. Ако се тргне одбраната на страна, речиси целиот тим игра во Чемпионшип дивизијата на Англија. Одбраната пак е составена со премиерлигашки фудбалери и беше една од најдобрите во целите квалификации. Сепак оваа селекција најдобро покажува дека имињата не играат на терен. Уште една потврда за тоа е што 17-те гола во квалификациите ги постигнаа дури 12 различни фудбалери.

Швајцарија со 27 од 30 можни бода обезбеди само бараж

Швајцарија беше гневна и се плашеше пред извлекувањето на бараж двојките, бидејќи освои дури 27 бода од можните 30, а сепак не обезбеди директен пласман во Русија. Тоа во секој случај е преседан досега во едни квалификации. Од друга страна, сепак тие беа во слаба група и беа извонредно ефикасни против Фарски Острови, Унгарија, Летонија и Андора. Во текот на целите квалификации беа на првото место. Единствениот пораз го забележаа во последното коло и тоа од Португалија која заврши прва поради подобрата гол разлика.

Тим за големи дострели

Швајцарија дефинитивно има тим кој што е кадарен за високи дострели. Нивните фудбалери играат во најдобрите европски лиги, пред се во Бундеслигата. Одбраната пак е посебна приказна и е најдобриот дел во тимот, со играчи како Лихтштајнер од Јувентус и Рикардо Родригез од Милан. Брзите крила: Шакири, Мемеди, Емболо со леснотија ја шират играта на противничката половина. Тоа пак им дава одлична шанса на Џака и Џемаили да додаваат лесни и прецизни топки кој Шеферовиќ ги претвара во гол. Формациски Швајцарија има одлично разработена стратегија и на секоја репрезентација и е тешко да игра против нив.

Букмејкерите ја потцениле Северна Ирска

Фаворит за победа е Швајцарија. Оваа селекција има подобри фудбалери кои имаат поголемо искуство и играат во посилни лиги. Сепак ние и не се слагаме во целост со букмејкерите кој за победа на Швајцарија доделија мал коефициент. За победа на Швајцарија во Bet365 е најдобриот коефициент и е 2.30. Најдобриот коефициент за победа на домаќинот е во Marathonbet и е 3.84. Во истата обложувалница за реми ќе добиете коефициент 3.16. Сепак многу попривлечно за нас е да се одигра на голови на овој дуел, бидејќи едноставно ризично е да се игра против Северна Ирска во Белфаст. Очекуваме големо надмудрување од селекторите, а тоа пак ќе придонесе за тврд натпревар без преземање на голем ризик. Двомечот ќе се реши под Алпите, а тоа не наведува да не очекуваме ефикасен меч. За играта Над 2.5 гола најдобар коефициент има во Marathonbet и е дури 3.26. За Под 2.5 гола коефициентот од 1.40 е најголем и е во 1xBet.

Наш предлог:

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.40 во 1xBet

Победа на домаќинот или реми @ 1.71 во Unibet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*