НАЈАВА МУНДИЈАЛ: Аргентина – кога го имате Лео Меси вие сте фаворит за титулата!

Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови.

Натпреварите во групната фаза на Мундијалот 2018 ќе се играат од 14:00, 16:00, 17:00 и 20:00 часот по македонско време, а ќе има и еден кој ќе започнува од 12:00 часот.

Како што знаете нашата редакција секој ден ви претставува „лична карта“ на по една репрезентација. Вчера започнавме со групата „Д“, па денес на ред е селекцијата на Аргентина.

АРГЕНТИНА

Аргентинците на Мундијалот се сместени заедно со Хрватска, Исланд и Нигерија. Јасно е очекувањата се групната фаза да ја завршат како првопласирани, а најголем конкурент би можеле да им бидат Хрватите. Mундијалот го започнуваат со натпревар против Исланд на 16 јуни, пет дена подоцна ќе ги одмерат силите со Хрватска, а натпреварите во групната фаза ќе ги завршат со средбата против Нигерија на 26 јуни.

„Гауочсите“ секако се едни од фаворитите и за титулата, посебно тоа е поради пеколниот напад составен од играчи како пред се Лионел Меси, па потоа Паоло Дибала, Гонзало Игуаин, Серхио Агуеро…Доволно е се спомене дека одличниот Мауро Икарди не доби повик од селекторот Сампаоли. Аргентинците во својата историја забележале 16 настапи на светските првенства, а на два пати се искачувале на тронот на светот.

Kвалификациите за Мундијалот „Гаучосите“ не ги одиграа онака како што се очекуваше, но сепак успеаа да завршат на третата позиција зад Бразил и Уругвај. Од одиграни 18 натпревари забележаа седум победи, седум нерешени средби и четири порази со 19 постигнати погодоци и 16 примени.

Меси и друштвото на Мундијалот како и поголемиот дел од селекциите ќе настапат во дрес дизајниран од светски познатата компанија „Адидас“.

Кога сме кај составот како што споменавме Сампаоли го објави конечниот список на играчи на кои ќе смета за Светското првенство, а најголемо изненадување е што Мауро Икарди кој имаше фантастична сезона во Интер не беше повикан. Сомневањата се дека напаѓачот не е повикан бидејќи не е по вкус на првата ѕвезда и лидер на овој тим Лео Меси. Сепак како и да е играч како Икарди секако мораше да се најде на Мундијалот, посебно ако се земе предвид дека место него повикан е еден (со сета почит) Павон.

Во продолжение ве потсетуваме на конечниот список на „Гаучосите“.

Голмани: Серхио Ромери, Франко Армани, Вилфердо Кабаљеро

Одбрана: Габриел Меркадо, Федерико Фазио, Николас Отаменди, Кристијан Анслади, Николас Таљафико, Маркус Рохо.

Среден ред: Евер Банега, Хавиер Маскерано, Едуардо Салвио, Лукас Биља, Анхел Ди Марија, Џо Ло Селсо, Мануел Ланзини, Макси Меза, Маркос Акуна.

Напад: Лионел Меси, Серхио Агуеро, Гонзало Игуаин, Кристијан Павон, Паоло Дибала.

Обложувалницата Coinbet24 веќе ги има сите коефициенти за натпреваруте од групната фаза. Коефициентот Хрватска да биде победник во Групата Д изнесува 1.65.

Во првиот натпревар против Исланд, Аргентина е голем фаворит и за победа на „Гаучосите“ во „Coinbet24“ добивате коефициент од 1.36, додека за изненадување и победа на Исланд добивате 10.50, за реми што исто така би било изненадување коефициентот изнесува 4.50.

Како и против секого во оваа група Аргентина е фаворит и против Хрватска, но не така изразит, па тука за победа на „Гаучосите“ имате коефициент од 1.84, додека за пораз, односно за победа на Хрватска коефициентот изнесува 4.65, за „X“ од „Coinbet24“ ни доделуваат коефициент од 3.40.

Групната фаза ќе ја завршат со натпреварот против Нигерија на 26 јуни во кој за нивна победа добиваме коефициент од 1.53, за победа на Нигерија 6.50, а за реми 4.10.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*