Рома – Ливерпул: Ако чудото се случи и втор пат, тогаш тоа не е чудо!

Рома - Ливерпул

Ако Един Џеко и Диего Пероти не постигнеа гол за Рома, сега ќе зборувавме само за натпревар кој би послужил како статистички податок за иднина, без никакви резултатски неизвесности.

Рома: Исфрлањето на Барса како енергетски стимуланс пред идентична задача.

Веруваме дека ниту еден од „волците“ немаше ниту грам надеж после поразот од 1:4 на Ноу Камп. Во тоа не веруваа ниту верните „тифози“ на Рома, па Олимпико беше полупразен и тоа во ¼ финален меч од Лигата на шампиони. Меѓутоа баш тогаш проработи инаетот на момците во бордо дресови и ја изиграа најдобрата утакмица на сите времиња. Еузебио Ди Франческо има проблеми со составот, но веруваме дека тоа нема да биде голем хендикеп. Римјаните се спремни за да ја носат титулата супер херои.

Ливерпул: Салах, Фирмино, Мане … Дали постои тим кој може да не прими гол од ова трио?

Енфилд во првите 80-ти минути на дуелот со Рома ја доживеа најубавата приказна уште од 2005 година, кога стадионот ги поздрави јунаците предводени од Рафа Бенитез после триумфот во ЛШ над Милан. Додуша таа насмевка е релативно дискретна, а поради опуштањето во последните десет минути, примија два потполно непотребни голови. Се до тогаш беше совршено, а партијата која ја прикажа Мохамед Салах, допре до горната граница на совршенството. Ливепрул оваа сезона не е поразен ниту еднаш во ЛШ, сметајќи ги и квалификациите, а само еднаш се случи да не биде затресена противничката мрежа на дуелот против Порто на Енфилд, но тогаш имаа предност од 5-0 во првиот натпревар. Во тимот на Клоп нема да бдие малерозниот Алекс Окслејд – Чемберлејн, кој се повреди на почетокот од првиот натпревар и поради тоа ќе го пропушти реваншот.

Наш предлог:

Испитување на силата нема и не може да има после резултатот од првиот натпревар. Римјаните мора да ја користат секоја минута и да се надеваат дека ќе ја скршат машинеријата од Ливерпул. Во однос на реваншот со Барселона, Рома е во подобра позиција, ако може тоа така да се нарече. Волчицата мора да верува во своите остри заби и мора да верува во чудо.
Во голем број обложувалници коефициентите се изедначени за конечен тип. Интересно е што сите очекуваме го голем број на голови, па коефициентите се доста мали. Победата за Рома во обложувалницата на 10Bet се цени со коефициент 2.90, а Римјаните да постигнат два гола коефициентот е 1.80.

1 Trackback / Pingback

  1. Рома - Ливерпул, веројатни состави! - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*