Лига на Европа: Најава, анализа и предлог типови

Лига на Европа

Во четврток на програмата се натпреварите од 1/8 финалето на Лигата на Европа. Се играат реваншите од оваа фаза, а во дел од натпреварите веќе се познати патниците во следната рунда. Сепак во некој неизвесноста останува. Се обидовме со кратка анализа да ви помогнеме да го избереме најдобриот тип за овие натпревари.

Локомотив Москва – Атлетико Мадрид – 0-2 @ 1.65 во Unibet

Патникот во следната рунда беше решен во Мадрид откако домаќинот победи со 3:0. Илузорно е русите да се надеваат на чудо, бидејќи се е на страната на гостите. Атлетико и на овој меч ќе игра речиси со првиот тим и веројатно ќе слави уште една победа, но тешко е да се игра двојка во Русија. Во Москва ќе биде многу ладно, а тоа ќе биде проблем за шпанскиот тим па затоа оставаме простор за изненадување.

Атлетик Билбао – Марсеј – ГГ @ 1.74 во 10Bet

На првиот меч Марсеј беше неверојатен, славеше со 3:1 а прашањето на победникот го реши уште во 14-та минута кога поведе со 2:0. Потоа се беше потешко за Билбао. Шпанците се трудеа да нападнат, да диктираат темпо но неуспешно. Сега на домашен терен Билбао е фаворит, но тешко дека ќе се врати по негативата од првиот дуел. Мора да нападнат од самиот старт, но Марсеј тоа знае како да го искористи.

Динамо Киев – Лацио – ГГ @ 1.67 во 10Bet

Лацио беше фаворит пред овој двомеч, но на домашен терен одигра само 2:2. И не само тоа, Динамо Киев имаше одлични шанси и да слави победа и беше рамноправен противник. Сега повторно римјаните се фаворити но во Киев никој не се изнаиграл фудбал. Ако украинците одиграат како во Рим, тие ќе се радуваат на крајот од дуелот, но Лацио дефинитивно има сили да одигра добро и на гости па затоа не очекува неизвесен меч.

Плзен – Спортинг Лисабон – ГГ @ 1.80 во 10Bet

Ова е уште еден меч на кој патникот во следната рунда е речиси решен. Спортинг има предност од 2:0 и тешко дека ќе ја прокока во Чешка. Плзен и така е големо изненадување во Лигата на Европа, но крајниот лимит на овој тим е оваа фаза. Сепак од нив можеме да очекуваме достојно простување од Европа, а тоа би било со гол во мрежата на Спортинг или со реми.

Зенит – Лајпциг – 1 @ 2.60 во Unibet

Ова е еден крајно тежок меч за типување. Лајпциг во Германија победи со 2:1 и беше подобар. Но Зенит со милионските вложувања уште во летниот преоден рок јасно ја искажа својата ел, а тоа е финале во Лигата на Европа. Реално русите играат под сите очекувања, но некако се протнаа во оваа фаза. Сега на домашен терен имаат тешка задача, но во Русија оваа екипа е силна и може да слави над било кој тим, па зошто да не падне и Лајпциг.

Арсенал – Милан – ГГ @ 1.67 во 10Bet

Стигнавме до дербито на денот, до дербито на оваа фаза. Очекувањата беа дека овој меч ќе се реши во Лондон, но Арсенал во Милано славеше со 0:2 и треба да се случи чудо за Милан да ја стигне оваа негатива. Во Италија, Милан беше тој што напаѓаше, што имаше иницијатива и шанси. Сепак Арсенал беше тимот што постигнуваше голови. Италијанците нема да се откажат лесно и ќе нападнат и во Лондон но тешко дека ќе успеат да се радуваат на крајот од дуелот.

Лион – ЦСКА Москва – 1 @ 1.75 во 10Bet

Лион има предност од 1:0 и е домаќин. Тоа доволно укажува на тоа кој е фаворит на овој меч. Лион ги имаше и подобрите шанси на мечот, иако русите ја имаа топката во свој посет. Битребало со победа да го решат овој двомеч, но од ЦСКА Москва најавуваат атак од стартот на мечот и изненадување, во кое ние баш и не веруваме.

Салзбург – Борусија Дортмунд – ГГ @ 1.54 во 10Bet

Дортмунд е очаен сезонава во Европа. Прво испадна на катастрофален начин од Лигата на Шампиони па тешко ја помина Аталанта. Сега има предност од 2:1 во меч во кој искрено и не ја заслужи победата. Попусто Дортмунд везеше на теренот, кога Салзбург ги имаше шансите на мечот. Ако во Австрија домаќинот одигра барем приближно како на првиот меч, тогаш може да се случи и големо изненадување.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. НАЈАВА: Милан по „чудо“ во Лондон, Венгер има само една опција - Sportski
  2. НАЈАВА: Милан по чудо во Лондон, Венгер има само една опција - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*