Дерби за Лондон: Арсенал – Челзи, најава, анализа и предлог тип

Арсенал - Челзи

Во среда ќе се одигра дербито за Лондон, дуелот Арсенал – Челзи. Ова дерби доаѓа во незгоден моент за Арсенал кој единствено на своја страна ќе го има домашниот терен. Од друга страна Челзи е многу посвеж, Конте одигра тактичку мудро на последните дуели и ги зачува силите и тоа е голема предност за неговиот тим.

Арсенал без Озил не е истата екипа

Арсенал беше на добар пат да забележи победа на 31-ви кај ВБА, но пеналот и голот на ВБА во 90-та минута значеше конечни 1:1. Двата гола дојдоа во драматични финални десетина минути во воодушевувачката игра со неколку одлични шанси. Арсенал се чинеше дека го нема креативното влијание на Месут Озил, но германецот се очекува да се врати во тимот за натпреварот во среда.

Сепак, Лорен Косчиелни и Сеад Колашинац се под знак прашалник, а Начо Монреал нема да настапи што е голем проблем за Венгер. Освен во одбраната Венгер ќе има проблеми и со другите редови. Венгер не може да смета ниту на: Санти Казорла, Арон Ремзи и Оливие Жиру, сите поради повреди.

Челзи се наоѓа во добра форма и е многу посвеж

Шефот на Челзи, Антонио Конте изјави дека победата од 5:0 над Стоук ја заокружи одличната 2017 година, но дека очекува во ист стил да ја започне и 2018 година. Конте го одмори Едем Хазард, го реши мечот во 20-та минута и фудбалерите немаа потреба да форсираат. Играта после 20-та минута се сведе скоро на тренинг меч. Во второто полувреме немаше натпреварувачки дух, а Конте успеа да ги одмори Н’Голо Канте, Алваро Мората и Виктор Мозес и да ги задржи свежи. Освен тоа италијанецот имаше успеши ротации во последните три меча и се чини дека Челзи е многу посвеж пред овој дерби меч.

Се менуваат коефициентите од ден во ден

За победа на Арсенал во 1xBet ќе добиете коефициент 2.90. Интересно но тој коефициент до пред неколку дена беше 2.50 и се очекува уште повеќе да расте до почетокот на мечот. Како да биде поинаку кога Венгер лошо се справи со овој густ распоред и Божиќната програма, а има и 4 ремија на последните 6 меча. Сепак мора да се истакне дека Арсенал на домашен терен сезонава загуби на само еден меч во сите натпреварувања. Манчестер Јунајтед славеше со 1:3 во мечот кој статистички Арсенал беше надмоќен. Се на се, Арсенал дома има 8 победи и по еден пораз и реми и се надева на продолжување на успешната серија на Емирати.

Коефициентот за Челзи беше 2.70, но сга е 2.55 и букмејкерите очигледно многу повеќе веруваат во нив. Фудбалерите на Конте беа победени само еднаш во 13 лигашки натпревари и тоа од Вест Хем. Минатата сезона Арсенал славеше со 3:0, но сега работите се поинаку поставени и ние потполно се слагаме со фаворитската улога на Челзи. За реми коефициентот во 1xBet е 3.50.

Подобро да одиграте на голови

Кога се во прашање головите не можете да се потпрете на традицијата на меѓусебните дуели на Арсенал и Челзи. Имаат играно со секој можен резултат. Над 2.5 голови сепак носи солиден коефициент од 1.75 и за нас тој е доста привлечен. Од друга страна за Под 2.5 гола коефициентот е дури 2.20 и е одличен, но со оглед на најавите на офанзивна игра, тоа би било ризично. Затоа можеби најдобро е да се одигра дека Двете екипи ќе постигнат гол со коефициент 1.60 во 1xBet.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.60 во 1xBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*