Светско Првенство: Анализа на групната фаза, фаворити, изненадувања, коефициенти !

Светско Првенство 2018

Букмејкерите веднаш по ждрепката на групите за Светското Првенство во Русија ги оформија коефициентите. Веќе ги има и коефициентите за сите натпревари од групната фаза на мундијалот. Ние овој пат ќе се позанимаваме со групите. Направивме една кракра анализа за секоја група одделно и ги извоивме фаворитите. Кога се игра Светско Првенство, една од поисплатливите варијанти е да се игра на Победник во група, но секогаш постојат и изненадувања. Ние ќе се обидеме да ги пронајдеме изненадувањата и да искористиме високи коефициенти за што подобра добивка.

Група А: Уругвај 1.99, Русија 2.18, Египет 6.00, Саудиска Арабија 30.00

Русија ќе се обиде да ја искористи домашна предност но тоа веројатно ќе биде и единствената предност на Зборнаја на овој мундијал. Уругвај сепак е фаворит во оваа група. Оваа репрезнетација заврши како втора во Јужна Америка, има одлични индивидуалци а веќе има и големо искуство. На минатото СП, Уругвај ја помиа групата на сметка на Италија и Англија, а тоа говори многу за овој тим. Луис Суарез и Единсон Кавани ќе бидат повторно ударната сила на тимот, но Египет кој е конечно повторно на Светско првенство за прв пат од 1990 година ќе биде опасност и за домаќинот и за Уругвај. Доволно е тоа што оваа репрезентација го има Мо Салах кој ако ја зачува моменталната форма, може да биде човек на одлука. Саудиска Арабија би требало да заврши дното на групата, слично како и во последните три настапи на оваа селекција на СП.

Група Б: Шпанија 1.49, Португалија 2.72, Мароко 14.00, Иран 30.00

Португалија против Шпанија ќе го одиграат еден од најинтересните мечеви во групната фаза на ова Светско Првенство. Шпанија игра неверојатно добро, но како сите да го заборавија последниот мундијал во 2014 година. Тогаш Шпанија на првиот меч доживеа дебакл од Холандија од 1:5 и не ја помина групата. Сега фуријата ќе сака финале, а според многумина патот до таму им е отворен. Португалија е Европски шампион и од нив се очекува лесно да ја минат групата и да стигнат штоподалеку. Го иаат Роналдо и од неговата игра ќе зависи многу играта на оваа селекција. Сепак и покрај тоа што сите сметаат дека овие две селекциилесно ќе ја минат групата, ние веруваме во спротивното. Мароко и Иран, не се селекции кои треба да бидат отфрлени. Иран е интересен тим кој игра во неверојатна форма веќе две години, а Квеирош кој е селектор на Иран дефинитивно ќе спремни доста изненадувања за противниците. Мароко пак, има фудбалери во најсилните европски лиги и не треба да изненади доколку откине бод од фаворитите.

Група Ц: Франција 1.24, Данска 5.30, Перу 9.00, Австралија 24.00

Прашањето во оваа група е: Дали Франција има сериозни ривали во оваа група? Па, Австралија има победено на само две од своите 13 групни натпревари на СП, иако тие се пробија некако на второто место во 2010 година. Данска се враќа на Светско првенство по 2002 година, но реално нема тим за високи дострели. Перу е интересен тим кој во последно време игра одличен фудбал. На СП дојдоа по елиминацијата на Нов Зеланд во баражот, но според нас оваа репрезентација која ќе биде исклучително мотивирана може да биде изненадување во оваа група.

Група Д: Аргентина 1.65, Хрватска 2.98, Нигерија 7.60, Исланд 11.00

Аргентина против Нигерија повторно! Ова ќе биде нивна петта средба во групна фаза во последните шест Светски првенства, а Аргентина победи на последните четири. Интересно, овие познати непријатели се сретнаа во пријателски меч минатиот месец, а дуелот заврши со изненадувачка победа 4:2 во Нигерија. Хрватска, која дефинитивно може да се пофали со еден од најдобрите средни редови на турнирот, немаше среќа на последните две Светски Првенства, па се надева дека овој пат ќе ја помине групата. Сепак според имињата на репрезентациите, тешко дека може да се предвиди како ќе изгледа пласманот во оваа група. Дебитантите на Светското првенство Исланд ја шокираа Англија за да стигнат меѓу најдобрите осум од Еуро 2016 и беа без пораз во нивната група. Тие, исто така, ја совладаа Хрватска со 1:0 во квалификациите во јуни и завршија пред нив на табелата. Според коефициентите и квалитетот на тимовите оваа е “Групата на смртта” иако Аргентина е фаворит, но само поради Меси.

Светско Првенство Стадиони

Група Е: Бразил 1.29, Швајцарија 5.80, Србија 7.00, Костарика 16.00

Бразил секогаш е фаворит во својата група и овој пат тоа не е исклучок. Ако сакате сигурен облог, тоа е сигурно е Бразил, бидејќи тие се на врвот на својата група на секое Светско првенство од 1982 година. Изненадувачки, Швајцарија го победи Бразил во два од последните три натпревари, но двата меча беа пријателски (1989 и 2013). Швајцарија, исто така, беше на врвот на својата група во 2006 година пред Франција, Јужна Кореја и Того, но овде ќе има тешка битка за второто место. Србија е тешка репрезентација за предвидување од обложувачки аспект. Го сменија селекторот, а на нивното минато Светското првенство прво славеа со 1:0 над Германија во Јужна Африка во 2010 година. Тие потоа загубија дури и од Австралија и завршија на дното. Костарика на минатото СП беше најголемо изненадување завршувајќи прва во групата пред Англија, Италија и Уругвај, но тешко дека ќе може да повтори такво нешто и овој пат.

Група Ф: Германија 1.32, Мексико 5.80, Шведска 6.00 Јужна Кореја 24.00

Тешка група, иако носителите Германија, победници на сите 10 натпревари во квалификациите се јасни фаворити. Шведска дојде на СП завршувајќи пред Холандија во својата група, а во баражот ја елиминираше Италија. Многу ќе зависи оваа репрезентација од враќањето во составот на Ибрахимовиќ. Доколку тој се врати во тимот, ќе се наруши тимскиот дух и хармонијата, а тие беа причината за пласманот на мундијалот. Мексико секогаш е тежок противник. Според сите показатели тие се најдобриот залог за второто место бидејќи се квалификуваа помеѓу најдобрите 16 на последните шест Светски првенства. Јужна Кореја беше елиминирана од Германија во полуфиналето во 2002 година кога го постигнаа најголемиот успех, но тие беа далечни времија. Сега Јужна Кореја има многу послаб тим од тогаш.

Група Г: Белгија 1.80, Англија 2.30, Тунис 19.50, Панама 24.00

Од сите фаворити на овој мундијал според нас најлесна задача ќе имаат Белгија и Англија. Белгија во 2014 година забележа победи на сите три натпревари, додека Англија заврши на дното во својата група. Двете репрезентации се речиси неизменети од тогаш, но Англија овој пат има далеку поискусни фудбалери од тогаш. Веројатно, натпреварот меѓу Англија и Белгија ќе биде одлучувачки за тоа кој ќе заврши прв во групата. Тунис не успеа да помине ниту еднаш група на Светско Првенство во последните 11 учества, а Панама е изненадувачки дебитант.

Група Х: Колумбија 2.26, Полска 2.58, Сенегал 4.80, Јапонија 9.00

Ова е најнеизвесната група на мундијалот и единствената без јасен и голем фаворит. Колумбија на минатото СП беше прва во групата со максимални три победи. Во истата група беше и Јапонија која заврши последна без ниту една победа а од Колумбија загуби со 4:1. Но тогаш Колумбија уживаше во голема подршка од трибините во Јужна Америка. Сега на географска карта се надева Полска. Полјаците го имаат Роберт Левандовски кој беше најдобар стрелец во европските квалификации со 16 гола. Кога се има таков фудбалер во составот може да се очекува се и висок пласман на оваа селекција не би требало да биде изненадување. Сенегал по долги години, повторно има тим за респект. Тие го имаат Садио Мане, а во квалификациите не загубија ниту еден меч. Според сите показатели Јапонија е аутсајдер во групата, но тоа не е репрезентација која може да се потцени.

Светско Првенство

Резиме

Понекогаш е лесно да се погодат победниците во групите, но во никој случај не се обложувајте на сите осум групи. Речиси невозможно е да се погодат сите осум победници во осумте групи.

Бразил и Германија се секогаш добри облози, но затоа за нив коефициентот е премал. Сепак со добар облог би имале и добра добивка.

Ајде сепак прво да ги запомниме овие групни победници од минатото

  • 2014: Костарика (против Италија, Англија, Уругвај)
  • 2010: САД (во Англија, Словенија, Алжир)
  • 2010: Парагвај (против Италија, Словачка, Нов Зеланд)
  • 2002: Данска (Франција, Уругвај, Сенегал)
  • 2002: Шведска (против Аргентина, Англија, Нигерија)
  • 2002: Мексико (против Италија, Хрватска, Еквадор)
  • 1998: Нигерија (против Шпанија, Парагвај, Бугарија)
  • 1998: Романија (против Англија, Колумбија, Тунис)

Пораката тука е јасна – секогаш има по некое големо изненадување. Зошто да не се обидете да го пронајдете изненадувањето.

Сепак според нашата анализа, на последните три Светски првенства, 18 од вкупно 24 групи завршија горе-доле според очекувањата. Тоа укажува на тоа дека облог за тоа кој ќе заврши прв, или кој ќе ја помине групата може да биде профитабилен облог. Во просек, има по две групи каде работите не функционираат онака како што е планирано.

Во кои групи е можно изненадување ?

Египет може да биде изненадувањево група со Русија, Уругвај и Саудиска Арабија. Коефициентот за нив е 6.00 дека ќе бидат победници во групата. Облог на Хрватска би бил исто така добар според коефициентот кој е 2.98 за оваа селекција да биде прва во групата. Тука е и Сенегал со коефициент 4.80 за да победи во група со Колумбија, Полска и Јапонија. И можеби Перу, со коефициент 9.00, би можел да изненади но само ако Франција повторно направи киксови на кои се навикнавме во минатото.

Коефициентите се преземени од онлај обложувалницата 10Bet

Се за СП во Русија прочитајте на следниов линк ( Се за Светскотo Првенство 2018 )

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*