Започнува она вистинското – нокаут фаза на Мундијалот: Две силни селекции денес ќе бидат елиминирани!

нокаут фаза Мундијал

Денес започнува нокаут фазата на Мундијалот во Русија. 

Осминафиналните натпревари се отвараат од 16:00 часот со големото дерби помеѓу Франција и Аргентина во Казан, а истоимената Арена.

Французите очекувано славеа во својата група Ц. Објективно, задачата си ја изработија потешко од очелкуваното. Се провлекоа против Австралија со гол на десетина минути пред крајот, Перу им беше рамноправен противник кој создаде неколку добри прилики, додека против Данска со комбиниран состав одиграа 0:0.

Дефанзивецот на „Галските петли“ знае од каде доаѓа најголемата опасност: „Ле Меси. Го гледам секој ден на тренинзите и не можам да си поверувам колку се прави едноставно. Но ќе поминеме во четвртфиналето, убеден сум во тоа“, изјави Умтити.
Меси е најзаслужен за пласманот на Аргентина во осминафиналето. Начинот на кои се извлекоа, ни кажува дека од нив можеме да очекуваме се.

Ѕвездата на Барселона после два натпревари во кои не се покажа, против Исланд промаши и пенал изведе мајсторија од слободен удар во одлучувачкиот натпревар против Нигеријците. Голот за осминафинале го постигна Маркус Рохо на четири минути пред крајот на средбата.

Сепак, навикнавме во минатото дека слабата игра во групната фаза не мора ништо да значи за фаворитите, нокаут фазата е нешто сосема друго.

Веројатни состави:

Франција (4-2-3-1): Лорис, Хернандез, Умтити, Варан, Павард, Матуиди, Канте, Гризман, Погба, Мбапе, Жиру.

Аргентина (4-3-3): Арамни, Таљафико, Рохо, Отаменди, Меркадо, Перез, Банега, Маскерано, Ди Марија, Меси, Игуаин.

Коефициенти:

За победа на Франција, обложувалницата на Coinbet24 нуди 2.38. За натпревар без победник ќе си добиете коефициент 2.96, додека за победа на Аргентина, коефициентот е 3.40.

Регистрирај се на Coinbet24

Од 20:00 часот следи уште еден голема пресметка, играат Уругвај и Португалија.

Уругвај ја освои групата А и тоа е селекција која заедно со Хрватска и Белгија запиша три победи на стартот. Во првото коло се мачеа против Египет и успеаа да слават со голот на Хименез во 89 минута. Против Саудиска Арабија изгледаа подобро и подобро, но повторно запишаа само минамална победа, за во последното коло да одиграа одлично против домаќинот Русија кој исто така влезе во тој натпревар со две победи.

Оваа селекција има одлична одбрана, јасна агресивна, менталитет кој ги прави тврда екипа. Имаат воиграна екипа и тренер кој денес ќе ги води по 190-ти пат, тука е пеколниот тандем кој може да погоди против било кого. Се најдоа на потешката страна од костурот, но повторно покажаа дека се голема фудбалска нација.

Португалија во својот прв натпревар го одигра можеби најубавиот во досегашниот тек на Мундијалот, 3:3 против Шпанија. На оваа средба хет-трик постигна Кристиано Роналдо. Во второто коло против затворениот Мароко им одеше многу потешко, но тука повторно беше Роналдо кој овој пат погоди со глава за минимална победа. Во последното коло против Иран можеа да доживеат шокантна елиминација. Стигнаа до предност со голот на Кварезма, потоа Роналдо промаши пенал. Иран не се откажуваше стигна до изедначување во 93 минута со удар од белата точка, за во последните секунди Тереми да не реализира зицер за победа која ќе значеше елиминација за Португалија и пласман на Иран во осминафиналето.

Веројатни состави:

Португалија (4-4-2): Патрисио, Седрик, Пепе, Фонте, Гуереиро, Кварезма, Мутињо, Карваљо, Жоао Марио, Гуедеш, Роналдо

Уругвај (4-4-2): Муслера, Варела, Хименез, Годин, Касерес, Нандез, Тореира, Весино, Бентакур, Кавани, Суарез

Коефициенти:

Победата на Уругвај, во обложувалнцата на Coinbet24 се цени со коефициент 2.86. За нерешен исход во истата обложувалница се нуди коефициент од 2.84, додека за победа на Португалија коефициентот е 2.86.

Регистрирај се на Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*