Дерби уште пред да почне викендот: Наполи – Јувентус во битка за скудетото

Наполи - Јувентус

Уште непочнат викендот ќе следиме голем дерби натпревар, Наполи – Јувентус. Овие две екипи поради настапот во Лигата на Шампионите ќе го одиграат мечот во петок, како увертира за одличниот викенд кој ни претстои. Букмејкерите му даваат предност на Наполи, но Јувентус сеуште е шампион и најавува дека овој меч ќе биде пресвртница за нив оваа сезона.

Наполи игра неверојатна сезона

Уште пред да стартува сезоната најавивме дека Наполи ќе биде најконкурентен на Јувентус сезонава. Во најавата на Серија А ги истакнавме силните страни на екипата, а тие веќе се покажаа и потврдија во досегашниот тек од сезоната. Кога ќе ја разгледате длабочината на тимот на Јуве, тешко дека ќе најдете екипа која ќе може да му парира во Серија А и да игра добро на повеќе фронтови. Но дефинитивно најблиску до шампионот оваа сезона е Наполи. И не само што е најблиску до Јуве, туку во моментов е и пред него на табелата. Наполи е лидер во Серија А со 12 победи и две нерешени средби и бега два бода од Интер, а четиири од Јувентус. Дојде време за мечот Наполи – Јувентус, а ова ќе биде најдобра увертира за битката за шампионската титула.

Коцките се наместени за шампионска титула

Наполи завршија трет минатата сезона. Раководството на тимот не донесе ниту едно позначајно засилување, но најголем успех на тимот во преодниот рок е тоа што ги задржаа своите најдобри фудбалери. Фудбалските експерти критукуваа за пасивната политика на Наполи во преодниот рок, но сега молчат. Токму таа политика се покажа како одлична за екипата. Фудбалерите неколку сезони играат заедно, одлично се познаваат, дишат како еден и тоа е најголемата сила на Наполи. Линиите се беспрекорно подредени, а коцките наместени и не би било изненадување ако сезонава ја освојат титулата. За победа на Наполи највисокиот коефициент е 2.10 и тоа во 10Bet.

Проблемот не е во Јуве, проблемот е во посилната Серија А

Многумина сметаат дека заминувањето на Бонучи остави трага во Јуве, но ние не сметаме така. Овој тим можеби го загуби Бонучи, но доби добри замени во Меди Бенатија и Даниеле Ругани. Освен тоа Јуве сезонава изгледа уште помоќен во офанзивата со ангажманот на Федерико Бернардески и Даглас Коста кои заедно со Дибала ја сочинуваат офанзивната тројка пред најистурениот Гонзало Игуаин. Нема потреба да се говори за останатиот дел од тимот, бидејќи на сите ни е јасно дека тие фудбалери неколку сезони по ред се шетаат низ Серија А. Проблемот сезонава не е потребно да се бара, бидејќи го нема. Точно е дека Јуве загуби од Удинезе и Лацио, но игра во просекот од минатите сезони. Оваа сезона проблемот на Јуве, е тоа што во Серија А има далеку помоќни екипи од минатите години. За победа на Јувентус на овој меч највисок коефициент нуди Pinnacle и тоа 3.67.

Дибала падна со формата, време е да се врати на головите

Дибала играше неверојатно добро на стартот на сезоната.  Аргентинецот на првите 10 меча постигна 10 гола, но потоа се загуби на теренот. Не дека игра лошо, напротив повторно е еден однајдобрите во тимот, сите акции одат преку него, но не постигнува голови. На пследните 12 меча Дибала постигна само два гола. Според нас време е Дибала да се врати на головите токму на мечот Наполи – Јувентус. Добро би било и да се обложите дека токму тој ќе постигне гол. Коефициентот за такво нешто е 2.37 во Bet365 и според нас е вреден за ризикување.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.77 во 10Bet

Дибала да постигне гол @ 2.37 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*