Лил – Марсеј: Биелса против своите

Лил - Марсеј

Лил е домаќин на Марсеј во еден од најинтересните дуели од 11-то коло во француската Лига 1. Ова не е толку привлечен дуел поради местата на табелата на кои се двата тима, туку поради тоа што двата тима ги поврзува “чудакот” Марсело Биелса.

Биелса ги спојува двата тима

Овој дуел привлекува особено големо внимание поради еден човек, а тоа е легендарниот тренер Марсело Биелса. Овој “чудак” како што многумина милуваат да го нарекуваат сега е тренер на Лил, но пред само две сезони беше тренер на Марсеј. Биелса е специфичен тренер и неговата работа во клубовите во кои работел, тлее долго време и јасно е дека сеуште во Марсеј има остатоци од неговото работење. Токму затоа ќе биде интересно да се следи оваа средба, бидејќи Биелса е човекот кој ги спојува двата тима.

Лил игра под сите очекувања

Слично како Марсеј и Лил добро пазареше минатото лето, но тоа не доби ист ефект како нивниот противник. Со ангажманот на Биелса за нов тренер, но и со ангажманот на неколку квалитетни засилувања, сите очекувања беа дека Лил сезонава ќе има далеку подобри резултати од минатата сезона. Но наместо тоа, се случи спротивното и Лил игра очајно. Моментално оваа екипа се наоѓа на 19-то место на табелата, во зоната на испаѓање од лигата и доколку во брзо време не се промени ништо, ќе биде ова страшно тешка сезона за овој тим.

Марсеј потроши огромна сума на пари за засилувања

Марсеј е втората екипа со најмногу потрошени пари во летниор трансфер период веднаш зад ПСЖ. Тие завршија петти минатата сезона, но беа четврти ако се земат во предвид резултатите откако одличниот Руди Гарсија стана менаџер а на сите познавачи на фудбалот им е јасно дека овој тренер е неверојатен тактичар. Тие сезонава изгледаат доста посилни благодарение на ангажманот на бекот Адил Рами кој дојде од Севиља, бразилскиот репрезентативец од средниот ред Луиз Густаво кој пристигна од Волфсбург и поранешниот напаѓач на Монако, Валери Жермен.

 

НАШ ПРЕДЛОГ

Победа на Олимпик Марсеј @ 2.30 во 1хБет

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*