ЛШ: Јувентус – Барселона, може ли Јуве да и се одмазди на Барса ?

Јувентус - Барселона

Дербито на 5-то коло во Лигата на Шампиони е дуелот Јувентус – Барселона. На првиот меч Барса славеше со убедливи 3:0, но со истиор резултат славеше Јуве на домашен терен минатата сезона. Сега работите се поинакви, но и двете екипи во дуелот влагаат со доста математика и со желба за освојување на трите бода.

На првиот меч типувавме на Јуве и погрешнивме, но сега !?

Бевме убедени дека Јувентус ќе оди во Барселона и ќе предизвика проблеми на првиот меч помеѓу овие две екипи оваа сезона. Предвидувавме дека Јуве ќе освои барем еден бод во Барса. Но не бевме во право во врска со тоа, бидејќи барселона славеше со убедливи 3:0. Сега со оглед на моменталната ситуација во италијанскиот шампион и многуте прашалници околу нивната игра оваа сезона, тешко е да им се даде простор на овој меч. Јуве како да не е истата екипа од минатите неколку сезони, а тимот е речиси ист. Можно е екипата да е презаситена, да ја нема птребната конкуренција, мотивацијата но тоа се смао прашања на кој е тешко да се даде одговор.

Јувентус ќе биде посвеж од Барселона

Добро за Јуве е што сега во тимот се враќа Џиџи Буфон, откако тој по тешкиот бараж меч против Шведска беше одморен за време на викендот. Токму викендов се случи и кулминацијата на променливите игри на Јуве сезонава, па шампионот загуби од Сампдорија со 3:2. Едно нешто сега е сигурно. Јуве ќе биде многу поцврст од тој дуел против Сампдорија. Алегрина тој меч одмараше неколку фудбалери меѓу кој и одличниот Дибала и сега против Барселона тие ќе бидат многу посвежи од противникот. И покрај се Јуве славеше два пати на домашните мечеви во Лигата на Шампиони сезонава. Во Серија А има само еден пораз на домашен терен. Според тоа предноста на Јуве на овој меч ќе биде свежината, но и домашниот терен.

Валверде игра на резултат, не го интересира атрактивна игра

Пристапот на Ернесто Валверде во Лигата на шампионите сезонава на мечевите на гостински терен е несвојствен за барса. Тие победија со 0:1 во Спортинг и одграа 0:0 со Олимпијакос со што овој стратег јасно порача дека сака резултат, а не атрактивна игра кога игра на гости. Овој пат имаме повеќе причини да веруваме дека Барса повторно ќе игра претпазливо. Барселона статистички имаше помалку шутеви дури и од Леганес на последниот меч на екипата, но славеше со 0:3. Тоа е нешто што м у се допаѓа на Валверде. После овој меч во Торино, Барселона има исклучително тежок и важен меч во Ла Лига. Гостува кај второпласираната и одлична сезонава Валенсија и Валверде ќе се обиде и на двата меча да игра тактички, со штедење на силите и на резултат. Освен тоа на Барса во Торино и одговара и реми и јасно е дека нема да напаѓа во секоја цена и повеќе ќе размислува на поголем посед на топка и на својот гол.

Над или Под 2.5 гола

Јуве во последните неколку натпревари одигра натпревари со многу голови. Постигнуваше но и примаше многу голови во својата мрежа. Од друга страна поради перцепцијата на Барселона како тим кој е доста ефикасен и напаѓачки ориентиран прво што ни доаѓа на памет е дека ова ќе биде ефикасен меч. Сепак оваа Барса не е иста како минатите сезони поради Валверде. Со тоа се сложуваат и букмејкерите па доделија речиси исти коефициенти и за Над и за Под 2.5 гола. За Под 2.5 гола највисок коефициент нуди 10Bet1.91. За Над 2.5 гола највисокиот коефициент е 2.01 и тоа во Pinnacle. Кога во прашање е конечниот победник овој меч е тежок да се типува. Според букмејкерите блак фаворит е Барселона со коефициент 2.55 во Unibet. Највисок коефициент за победа на Јувентус може да најдете во Bet3653.02. За реми најдобар коефициент има во Marathonbet и е 3.30.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.77 во 10Bet

Победа на Јувентус или реми @ 1.55 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*