Дерби на ден: Барселона – Јувентус, анализа и предлог тип

Дерби дуелот на првиот дел од Лигата на Шампионите ќе се одигра на Камп Ноу, каде Барселона ќе гопречека Јувентус во реприза на минатогодишното 1/4 финале во ова натпреварување. Овој дуел ги засенува сите останати мечеви од пвото коло и дефинитивно привлекува оргомно внимание. Барса најавува реванш за минатогодишната елиминација, а Јуве најавува реприза од тие мечеви. Но кој е поблиску до целта ?

Барса е послаба, а Јуве е посилен од минатата сезона

Јувентус ја декласираше Барселона минатата сезона во ¼ финалето на Лигата на Шампиони, но сепак тие во овој меч влегуваат како тотални аутсајдери според букмејкерите. Моравме да погледнеме двапати кога видовме дека коефициентот за победа на Јуве е 5.50, но ќе се вратиме на тоа малку подоцна. Со оглед на доминацијата на Јуве во последните два меѓусебни дуели, прво треба да погледнеме што се сменило во меѓувреме.

Ернесто Валверде е сега предводник за Барса, потег што се чини дека е поздравен како добар барем засега, но сега тој мора да го задржи тимот во врвот и тоа без Нејмар, затоа што без него Барса изгледа послаба за разлика од минатите сезони.

Неговата замена Дембеле кој дојде од Дортмунд е супер талент, но тој нема да може веднаш да го замени Нејмар во целост. Паулињо е подобро засилување отколку што многумина сметаат, но сепак се чини дека овој тим не ги исполнува стандардите што оваа екипа сама си ги постави во изминатите сезони. Барса овој пат е дури 4-ти фаворит за освојување на Лигата на Шампионите со коефициент 8.00 во бет365.

Барса сепак има 100% старт во Ла Лига, но овој меч ќе биде многу поразличен од тие против Бетис, Алавес и Еспањол, а ако судиме според настапот на шпанскиот Супер куп во август, во кој Барса беше декласирана од Реал Мадрид на два пати, тешко е да се верува дека оваа екипа ќе игра на исто ниво како и минатата сезона.

Јувентус од друга страна остана без Бонучи кој реши да ја продолжи својата кариера во Милан, но и покрај тоа нивниот тим во одбраната изгледа значително посилен, со Бенатија, Матија Де Шиљо и Ховедес кои дојдоа да ја пополнат дупката по заминувањето на Бонучи. Ако на ова се додадат и трансферите на Даглас Коста, Матуиди и Бернардески јасно е дека Јуве има многу посилен тим од минатата сезона. Екипата одлично ја стартуваше сезоната и има максимални три победи во кои постигна дури 10 гола со што слободно можеме да заклучиме дека Јуве е во супер форма.

Букмејкерите ги измешале работите

Не заборавајте дека Барселона има победено само еднаш во последните шест натпревари против Јувентус, а тоа беше во финалето во 2015 година. Освен поради репутацијата на Барса, не гледаме никаква причина зошто за победа на Јувентус коефициентот е дури 5.50. Добар е и коефициентот за нерешено – 4.20 во бет365. За победа на Барса пак коефициентот е само 1.65 и кога во прашање е еден ваков дерби дуел тој коефициент е премал и не е вреден да се ризикува. Ако во предвид се земе тоа што Јувентус постигнува гол на 7 од последните 8 натпревари против Барселона, тогаш може да се одигра и на Дибала дека ќе постигне гол.

Дибала е во одлична форма

Дибала е во страшно добра форма постигнувајќи седум гола во своите четири меча оваа сезона, во кои Јуве постигна дури 12 гола или во просек по точно 3 гола по натпревар. Дyбала постигна два гола во дуелот против Барса минатата сезона и коефициентот 3.30 дека овој фудбалер ќе постигне гол на овој меч е одличен и вреди да се ризикува за него.

Над или под 2.5 гола

Во однос на коефициентите кога во прашање е колку голови ќе паднат на овој меч, веројатно размислувањата на сите се дека ќе паднат над 2.5 гола, со оглед на напаѓачкиот талент што двете страни го поседуваат, но ако се обложите на тоа ќе добиете мал коефициент – 1.70. Минатиот меч на Камп Ноу заврши 0:0 и доколку мислите дека повторно нема да гледаме многу голови, за помалку од 2.5 гола ќе добиете коефициент 2.10 во бет365. Сепак според нас најдобро е да се одигра дека двете екипи ќе постигнат гол со коефициент 1.75.

Наш предлог:

Реми или победа на Јувентус @ 2.30 во бет365

Дибала да постигне гол @ 3.30 во бет365

Двете екипи да постигнат гол @ 1.75 во бет365

1 Trackback / Pingback

  1. ЛШ: Јувентус - Барселона, може ли Јуве да и се одмазди на Барса ? - Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*