Дерби на ден: Реал Мадрид – Тотенхем, анализа и предлог тип

Реал Мадрид ќе го пречека Тотенхем во дерби натпреварот во вторник во Лигата на Шампионите. Ова е дуел на двете водечки екипи во групата Х, со по две победи, односно со 6 бода и со идентична гол разлика од 6:1. Реал е фаворит според сите сегменти, но Тотенхем веќе покажа дека може да одигра на врвно ниво и против најдобрите во Европа, па според тоа јасно е дека ќе не очекува еден супер интересен меч.

Реал Мадрид не игра според очекувањата

Начинот на кој Реал Мадрид стигна до втората шампионска титула по ред минатата сезона, настапот во финалето и победата од 4:1 над Јувентус како и освојувањето на Супер Купот во Скопје остави впечаток дека шпанските шампиони се убедливо најдобриот тим на континентот, но продолжението на сезоната не е според нивните очекувања. Прво Реал се најде во резултатска криза, кога во 4 меча по ред забележа само една победа, но иако брзо излезе од таа криза последиците се големи и видливи. Во домашниот шампионат Реал Мадрид заостанува со 5 бода во однос на Барселона и се наоѓа на третото место, но затоа пак во Лигата на Шампиони веќе забележа две победи и покажа дека кризата која ја имаше во Примера, немора да значи проблем кога во прашање се настапите во Европа. Реал е фаворит на овој дуел според букмејкерите со коефициент 1.45 во бет365.

Воиграноста на Реал Мадрид е на високо ниво

Сезонава Реал Мадрид нема значајни засилувања, но конечно Иско почна да го покажува сиот свој потенцијал, а тука е и појавата на Маркос Асенсио кој прераснува во еден од најдобрите шпански фудбалери. Имаат само две нови засилувања, кој повеќе ќе допринесат во иднина, отколку во овој момент со оглед на нивната младост. Младинскиот репрезентативец на Шпанија Цебалос дојде од Бетис за 17 милиони евра, додека 19 годишниот одбранбен француски фудбалер Тео Хернандес дојде од Атлетико Мадрид за 30 милиони евра. Сепак овој податок е голема предност за Зидан оваа сезона, бидејќи како одминуваат натпреварите фудбалерите на Реал покажуваат дека дишат и размислуваат заедно и во секој момент знаат како да се однесуваат на терен.

Средниот ред е предноста на Реал Мадрид

“Фантастичната четворка” во срениот ред Иско, Кроос, Модриќ и Касемиро е воиграна до феноменалност. Нивната флуидност и движење во комбинација со нивната тактичка дисциплина и борбеност му даваат на Мадрид предност во тој дел од теренот против било која екипа, а тоа остава и голем простор за Роналдо и Бејл по страничните позиции, иако на овој меч велшанецот нема да настапи поради повреда.

Тотенхем никако не може да одигра на високо ниво во Европа

Тотенхем веќе неколку сезони игра одлично во Премиер Лигата, но никако не може да ги преслика тие игри во Лигата на Шампионите. Екипата игра доста лошо во Европа, иако игра многу полошо кога во прашање се настапите на домашен терен, па минатата сезона завршија трети во групната фаза на Лигата на Шампионите и продолжија во Лигата на Европа каде доживеаа експресна елиминација и тоа од Гент. Сепак се чини дека сезонава Тотенхем ги подобрува своите перфоманси кога во прашање е Лигата на Европа, па во овој дуел влегува со ист број на бодови како и Реал Мадрид со кој ја дели првата позиција на табелата и тоа со идентична гол разлика од 6:1. Тотенхем прво славеше над Дортмунд со 3:1 на домашен терен, а славеше и на гости кај Апоел во Кипар со 0:3. На овој дуел сепак Тотенхем е голем аутсајдер, па за нивна победа коефициентот во бет365 е 7.00.

Покетино ги склопи коцките до перфекција

Спарси одиграа неверојатен фудбал во последните две сезони под водство на инспиративниот менаџер Маурисио Покетино, а сепак титулата во Премиер Лигата им избега за малку во двете сезони. Тимот од северен Лондон ги задржаа своите клучни играчи ( со исклучок на Вокер кој замина во Сити ) и сега нема сомнение дека Спарси имаат еден од најкомпактните почетни единаесет во Англија. Хари Кејн стана речиси најдобар напаѓач во Премиер Лигата, Деле Али е извонреден офанзивен играч од средниот ред, Виктор Ванајама ја додава цврстината и сигурноста во средниот ред, Муса Дембеле додава елеганција, Кристиан Ериксен е технички извонреден, а белгиското дуо Алдервилерд и Вертонген придонесуваат за сигурна одбрана. Се на се, Покетино одлично ги има склопено коцките во својот тим, а на терен се е дотерано и јасно до перфекција во секој сегмент на фудбалската игра.

Дуел на двајцата најдобри стрелци во ЛШ: Роналдо и Кејн

Хари Кејн е на лидерската позиција на најдобри стрелци по две одиграни кола во Лигата на Шампиони со 5 постигнати гола. На првиот дуел со Дортмунд постигна два гола, а на Кипар со хет-трик го предводеше својот тим до убедлива победа. Во Премиер Лигата на 8 одиграни меча постигна 6 гола и е на врвот на листата на најдобри стрелци, а кога на ова ќе се додадат и головите кој тој ги постигна за репрезентацијата на Англија пред една недела тогаш станува јасно дека тој се наоѓа во извонредна форма во овој момент. Коефициентот за тоа дека Кејн ќе даде гол на овој меч е 2.05 во бет365.

Кристијано Роналдо има еден гол помалку од Кејн во Лигата на Шампиони постигнувајќи по два гола против Апоел и Дортмунд. Се чинеше дека паузата од 5 натпревари поради суспензија ќе остави трага во неговата игра, но се случи токму спротивното. Неговата форма е во нагорна линија и на последните два меча за Реал Мадрид постигна три гола. Доколку се обложите на тоа дека Роналдо ќе постигне гол на овој меч, ќе добиете коефициент 1.50 во бет365.

Наш предлог:

Победа на Реал Мадрид @ 1.45 во бет365

Двете екипи да постигнат гол @ 1.60 во бет365

Хари Кејн да постигне гол @ 2.05 во бет36

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*