Изненадување на викендот: Лајпциг ќе освои бодови во Дортмунд

Борусија Дортмунд е домаќин на Лајпциг во дербито на 8-то коло на германската Бундеслига. Дортмунд се соочува со огромни проблеми пред овој дуел и нема да смета на 6 фудбалери поради повреди, додека во екипата на Лајпциг се враќа првиот стрелец Вернер и тоа е голем мотив за сите во екипата.

Дортмунд сезонава постигнува по 3 гола во просек по натпревар

Тренерот Томас Тухел си замина по само две сезони иако Дортмунд играше одличен фудбал под негово водство, а на негово место дојде уште еден одличен стратег и тоа холанѓанецот Питер Бош кој пона одлично да работи во овој тим. Бош направи одлична работа во својата единствена сезона во Ајакс, ги одведе во финалето на Лигата на Европа, меѓутоа тоа е единствениот поголем клуб на кој овој стратег бил тренер и тоа беше доволна причина за навивачите на Дортмунд да имаат големи сомнежи во неговите квалитети. Сепак полека и тие се премислуваат и му даваат се поголема подршка на Бош. Сезонава оваа екипа тргна одлично и по 7 меча во Бундеслигата има примено само два гола забележувајќи 6 победи и едно реми, се наоѓа на првото место со предност од 5 бода во однос на Баерн Минхен и има импресивна гол разлика од 21 постигнат гол и само два примени гола во својата мрежа. Тоа изразено во проценти значи дека нападот на Дортмунд во просек постигнува по 3.00 гола по натпревар и е еден од најдобрите напади во Европа на стартот на сезоната.

Питер Бош со проблеми, Дортмунд десеткуван поради повреди

Дортмунд има многу проблеми со повредени фудбалери и тоа од самиот почеток на сезоната, но тоа досега се покажа дека не се одразува негативно на резултатите. На овој меч јасно е дека нема да играат Ројс, Шмелцер, Пишчек, Дурм, Бурки и Гереро. Ако на овие повредени се додадат Шурле и Роде кој се вратија по повредите и почнаа со тренинзи но нивиот настап е неизвесен за овој дуел, тогаш јасно е дека Бош не само што нема да може да смета на својот најдобар состав за овој меч, туку ќе има огромни проблеми да ги избере вистинските 11.

Лајпциг е посилен од минатата сезона

Лајпциг ги задржа сите клучни играчи (Наби Кеита беше спречен да премине во Ливерпул, а Емил Форшберг беше спречен да се приклучи на Милан). Тренерот Ралф Хасенхут остана во тимот и покрај неколкуте можности да премине во многу посилен тим, а факт е дека е еден од најдобрите во лигата. Покрај тоа Лајпциг беше одличен и во трансфер периодот. Младиот португалец Брума кој дојде од Галатасарај, со неговото темпо, вештина и непредвидливост ќе може да се покаже како еден од најдобрите трансфери летово во Германија и според тоа јасно е дека Лајпциг има многу поквалитетен тим од минатата сезона кога беше најголеми изненадување во Европа. Во моментов екипата е на 4-то место со 4 победи, едно реми и два порази и досега се покажа дека голем проблем на тимот е што игра на два фронта, а нема широк ростер на играчи за квалитетна ротација.

Првиот стрелец Вернер се враќа на теренот

Големата надеж на германскиот фудбал и ѕвездата во подем Тимо Вернер ќе се врати на теренот токму на овој меч. Тој оваа недела ќе игра фудбал за прв пат по проблемите со дишењето и циркулацијата кој излегоа на виделина на мечот во Истанбул против Бешикташ. Вернер постигна пет гола во шест настапи за Лајпциг оваа сезона и е најголема закана за противничкиот гол и јасно е дека овој пат ќе биде и те како мотивиран да продолжи со голгетерската форма. Добар облог би бил да одиграте дека токму Вернер ќе постигне гол на овој меч со коефициент 2.20 во бет365.

Коефициентот за победа на Лајпциг паѓа од минута во минута

Според букмејкерите Дортмунд е апсолутен фаворит на овој меч со коефициент за победа од 1.50 во бет365, додека коефициентот за победа на Лајпциг е дури 6.50. За реми пак, во бет365 коефициентот е 4.50. Сепак и букмејкерите ги препознаа проблемите во тимот на Дортмунд и коефициентот за победа на Лајпциг е во опаѓање и се очекува да паѓа се до почетокот на мечот.

Наш предлог:

Реми или победа на Лајпциг @ 2.62 во бет365

Тимо Вернер да постигне гол @ 2.20 во бет365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*