Баерн Минхен – Лајпциг: Дерби на колото и битка за лидерската позиција

Баерн Минхен

Баерн Минхен е домаќин на Лајпциг во дербито на колото во Бундеслигата. Баерн е прв, но има само два бода предност во однос на Лајпциг, кој сака да освои барем еден бод за да остане во тесна трка со актуелниот шампион.

Свежината голема предност за тимот на Флик

Кога Роберт Левандовски од непосредна близина ја погоди стативата, а ретката погрешна проценка на Мануел Нојер му дозволи на Тангуј Кулибали да постигне гол, се чинеше дека Баерн ќе киксне против Штудгард. Сепак, Баерн направи целосен пресврт и славеше со 3:2.

Но Ноер не беше свој и имаше среќа и во второто полувреме, кога по сопствени грешки само среќата ја зачува неговата мрежа. Интересно е тоа што Баерн на некој начин беше надигран и тој меч во минатото коло беше еден од ретките каде противникот имашр повеќе шутеви кон голот на Баерн Минхен.

Бидејќи му беше дозволен луксузот да направи дури девет измени во Лигата на Шампиони, сег тимот е свеж. Освен тоа, оние фудбалери кои добија шанса против Атлетико Мадрид одиграа над очекувањата. За Баерн настапија неколку младинци, фудбаери кои поретко добиваат шана, но тимот одигра 1.1 во Мадрид кај Атлетико кој пак настапи со првиот тим.

Флик сега се надева дека неговите играчи кои по долго време беа надиграни и тоа од екипа како Штудгард, ќе се вратат во клучниот судир со Лајпциг.

Лајпциг сака да ги сруши бариерите на Баерн Минхен

Од друга страна, свежината на фудбалерите на Лајпциг може да биде голем проблем. За разлика од Баерн, Лајпциг ораше да слави победа во Лигата на Шампиони и имаше еден исклучтелно тежок меч. Гостуваа кај Башакшехир во Истанбул и славеа со 3:4.

Со тоа сега им треба победа против Манчестер Јунајтед во последниот натпревар од Лигата на шампионите за да се пласираат во нокаут фазата втора последователна сезона.

Лајпциг одигра одлични 70 минути кога водеше со 3:1. Но прерано почнаа да се штедат па Кавечи со два гола го комплетираше својот хет-трик за 3:3. Дури во 92-та минута Сорлох ги постави конечните 3:4.

Вицешампионот во Бундеслигата од сезоната 2016-17 година, одигра доста добро до сега во Бундеслигата и иа шест победи, две ремија и само еден пораз. Но доколку сакаат конечно да ги срушат бариерите на Баерн Минхен, ќе мораат да останат барем непоразени на овој меч. Нагелсман сигурно ќе ивади некој ас од ракавот за овој меч, но и тој најави дека не нае како да го реши проблемот со свежината. За Лајпциг даосвои бодови кај Баерн, ќе мора да одигра на високо ниво во текот на сите 90 минути.

Можна почетна постава на Баерн Минхен:

4-2-3-1 – Нојер; Павард, Боатенг, Алаба, Хернандез; Толиско, Горецка; Гнабри, Мулер, Коман; Левандовски

Можна почетна постава на Лајпциг:

3-4-2-1 – Гуласки; Конате, Упамекано, Мукиле; Халстенберг, Сабицер, Кампл, Анџелино; Олмо, Форсберг; Поулсен

Мој предлог:

Победа на Баерн Минхен @ 1.53 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.46 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*