ТИП НА ДЕНОТ (25.10.2022, 18:45 часот) СЕВИЉА – КОПЕНХАГЕН

Тип на денот
Тип на денот

Севиља ќе се обиде да ги задржи надежите за пласман во нокаут рундата во Лигата на шампионите кога ќе го пречека Копенхаген на стадионот Рамон Санчез Писхуан во вторник навечер.

Екипата од Ла Лига е трета во Групата Г, со пет бода помалку од второпласираниот Борусија Дортмунд, додека Копенхаген е четврти, но ист број на бодови како и Копенхаген.

Победата е императив за Севиља

Севиља ја чека тешка задача да се квалификува во осминафиналето, со освоени само два бода од четири натпревари кои ја оставаат на третото место на табелата, а исто така се соочуваат и со можност да пропуштат место во Лига Европа.

Победа во вторник би ги одржала нивните надежи за пласман на второто место и би го осигурале барем третото. Под овие околности, завршувањето на третото место во групата не би било крај на светот за Севиља, на која и беше да ја најде формата во првите месеци од сезоната.

Тимот на Хорхе Сампаоли ќе влезе во натпреварот по поразот од 3:1 од Реал Мадрид во Ла Лига во саботата, што ги остави на 14-та позиција во првата лига на Шпанија, што е очаен пласман за нив.

Севиља ја отвори сезоната во Лигата на шампионите со пораз од 0:4 на домашен терен од Сити пред да ремизира 0:0 со Копенхаген во средината на Септември. Шпанската екипа потоа загуби со 1:4 на домашен терен од Дортмунд пред да освои бод во Германија на последниот меч.

Копенхаген покажа дека може

Копенхаген можеби е четврти, но не е невозможно да се пласираат во осминафиналето доколку успеат да ги добијат последните два меча.

Третата позиција во групата е исто така многу остварлива, но под услов да не загубат во Шпанија. Впрочем тоа е нивната цел и таа цел е остварлива и реална. Тимот на Јакоб Неструп може да се охрабри од фактот дека Севиља веќе претрпе два големи порази на домашен терен во Лигата на шампионите оваа сезона.

Копенхаген го загуби првиот меч од групата Г против Дортмунд пред да ремизира 0:0 со Севиља, но потоа претрпе пораз од 5:0 на гостувањето кај Сити.

Сепак, данскиот тим го задржа тимот од Манчестер на домашен терен и освои бод во мечот кој заврши без голови.

Бајенс Холд ќе влезе во овој натпревар по нерешениот резултат 1:1 со Митјиланд во дербито во сабота, но тој резултатот ги остави на седмата позиција на табелата со 18 бодови, а веќе претрпеа шест порази во данската Суперлига во текот на тековната сезона.

Тимски новости: Севиља

На Севиља повторно ќе му недостига клучниот централен бек Тангуј Нијанзу поради повреда, додека Маркос Акуна, Карим Рекик, Фернандо и Хесус Мануел Корона повторно ќе бидат надвор од стројот.

Можна почетна постава на Севиља 4-3-3: Боно; Монтиел, Гудељ, Маркао, Телес; Дилејни, Џордан, Торес; Гомез, Мир, Ламела

Тимски новости: Копенхаген

Марко Стамениќ ќе го пропушти дуелот во вторник навечер поради повреда, која отвора место во средината на теренот, а Пол Мукаиру потенцијално ќе треба да го замени. Акинкунми Амоо, Зека, Николај Боилесен и Андреас Корнелиус, поради повреда ќе го пропуштат овој меч.

Можна почетна постава на Копенхаген 3-4-3: Грабара; Хочолава, Боилесен, Јенсен; Јалерт, Мукаиру, Лерагер, Кристијансен; Харалдсон, Клесон, Дарами

Очекување:

Нема сомнеж дека домаќинот е фаворит – имаат посилен состав, многу поголемо искуство, играат во посилна лига, имаат повисоки амбиции и играат дома. Речиси се е на нивна страна, иако Копенхаген покажа дека може да одигра на високо ниво и да освојува бодови. Важноста е огромна за за двете екипи и јас верувам дека предностите на домаќинот ќе бидат доволни за нивна победа.

ТИП:

Севиља – Копенхаген – 1 @ 1.57 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*