ТИП НА ДЕНОТ (16.09.2022, 20:45 часот) САЛЕРНИТАНА – ЛЕЧЕ

Тип на денот
Тип на денот

Салернитана е домаќин на Лече на отварањето на седмото коло во Серија А во петок. Гостите се уште ја бараат својата прва победа откако беа промовирани во најдобрата лига.

Домаќините, ремизираа на четири од нивните воведни шест натпревари, што укажува на тоа дека ќе бидат тврд орев за сите екипи во Серија А, па би требало да имаат полесна сезона од минатата кога до последниот ден водеа борба за опстанок.

Одлична атмосфера во тимот на Салернитана

Реално, фудбалерите на Салернитана имаа огромна среќа што освоија бод на гости кај Јувентус во ремито 2:2 во неделата, дури и поради фактот што водеа со 0:2 на полувремето.

Головите на Кандрева и Пјатек им овозможија на гостите водство од два гола, но двајцата бекови Бремер и Бонучи донесоа конечни 2:2. Имаше Јуве уште многу шанси за победа, но голот на Бонучи дојде во послендите моменти од средбата.

Главниот тренер Давиде Никола, кој имаше огромно позитивно влијание по преземањето на Салернитана во Февруари, се надева на порутински натпревар против Лече во петок. Салернитана има за цел да ја забележи својата втора победа во лигата во сезоната и потенцијално да го прескокне Јувентус на осмата позиција во Серија А во во моментот.

Екипата имаше одличен преоден рок, донесе неколку добри фудбалери и е посилна од минатата сезона па не би требало да има големи проблеми за опстанок – напротив, сега сите во екипата уживаат во моментумот и се надеваат на одлична сезона.

Лече го чека тешка сезона

Лече до сега се бореше да се прилагоди на италијанската елита по освојувањето на Серија Б минатата сезона. Сепак, тие сеуште чекаат на својата прва сезонска победа, откако забележаа три ремија и порази.

Нивното реми 1:1 на домашен терен со новопромовираниот тим Монца во неделата барем обезбеди пласман на табелата надвор од зоната за испаѓање, па сега се на 17-та позиција.

Менаџерот Марко Барони знае дека ќе биде потребен подобар настап од неговиот тим ако сакаат да избегнат пораз во Салерно во петок. Сепак, Барони има доволно кредити од управата, а освен тоа има и фудбалери кои сеуште се привикнуваат на системот на игра на екипата. Тука се засилувањата како Умтити од Барселона, Ди Франческо од Спал, Реми од Бордо и Понграчич од Волфсбург.

Тимски новости: Салернитана

Салернитана ќе биде без Федерико Фацио кој треба да ја одлежи суспензијата по црвениот картон со Јувентус.

Норберт Гуомбер треба да го замени Фацио во бековската тројка, додека Иван Радовановиќ, Френк Рибери, Емил Бохинен и Матео Ловато остануваат надвор од теренот поради повреди.

Можен стартен состав на Салернитана:

3-5-2: Сепе; Брон, Данилиуч, Гуомбер; Кандрева, Вилхена, Маџоре, Кулибали, Мазочи; Пјатек, Диа

Тимски новости: Лече

Лече ќе биде без Кастриот Дермаку, Мерт Цетин и Жоел Персон, додека Габриел Стрефеца е под знак прашалник поради повреда на мускулот. Постои веројатност дека Барони ќе го измени составот во однос на предходните натпревари.

Можен стартен состав на Лече:

4-3-3: Фалкон; Гендреј, Понграчиќ, Баскирото, Пецела; Канељас, Хјулманд, Бистровиќ; Реми, Коломбо, Банда

Очекување:

Салернитана ужива сезонава во Серија А, освојувајќи седум бода до сега. Ќе направат се за да го искористат моментумот на почетокот на сезоната и да освојат што повеќе бодови. По одличните игри против посилни екипи, сега сите се убедени во три бода против Лече. Гостите пак, сеуште се бараат себеси сезонава и очигледно е дека ги чека тешка битка за оспанок. Ја бараат првата победа, но ќе бидат задоволни и со реми на овој меч.

ТИП:

Салернитана – Лече – 1 @ 2.10 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*