ТИП НА ДЕНОТ: (04.06.2022, 18:00 часот) ЛИТВАНИЈА – ЛУКСЕМБУРГ

Тип на денот
Тип на денот

Литванија од фаворит против Луксембург, стана аутсајдер ако се погледнат коефициентите. Мечот се игра во Вилнус каде би требало да има неизвесност и многу борба.

Луксембург до пред две-три години беше аутсајдер речиси на секој меч, но оваа селекција напредуваше со светлосна брзина и веќе докажа дека може против секого.

Литванија од фаворит, стана аутсајдер

Само една победа од осум меча имаше Литванија минатите квалификации за пласман на Мундијалот во Катар. Една победа над Северна Ирска и седум порази, со гол разлика 4:19 беше доволно само за последно место. Не направи буквално ништо оваа селекција во изминатите неколку години. Се редеа порази, а неколкуте победи дојдоа против далеку послаби селекции или на пријателски мечеви.

Ќе им биде крајно тешко во оваа група каде Турција е фаворит и јас очекувам дека ќе се борат да го избегнат последното место со Фарски Острови. Мислам дека на овој меч со Луксембург, единствената предност за литванците е домашниот терен, кој не с епокажа како силно оружје за нив во изминатите неколку години.

Луксембург има големи очекувања

Ако до пред неколку години Луксембург беше лесен плен, сега ситуацијата е целосно променета. Постојаниот напредок на репрезентативниот фудбал донесе резултат и на клупско ниво, каде нивна екипа играше во групна фаза на европските натпреварувања. Репрезентацијата е составена од фудбалери кои играат стандардно во најсилните фудбалски лиги во Европа, а се работи за едно крајно млада селекција.

Се на се, ова е една од репрезентаците на кои треба да се внимава во ова натпреварување, но и во наредните квалификации каде може да изненади. Минатите квалификации завршија на делба на третата позиција заедно со Република Ирска, а повеќе бодови од нив имаа само Србија и Португалија. Оваа селекција почна да игра со висок посед на топка и не се сомневам дека на овој меч тие ќе бидат селекцијата која ќе го дикрита темпото на игра, особено што во средниот ред имаат фудбалери кои стандардно играат во Мајнц, Спартак Москва, Хадерсфилд, Келн …

Тимски информации

Централниот дефанзивец на Литванија, Егидијус Ваиткунас нема да настапи поради повреда, па Едвинас Гирдваинис или Едгарас Уткус би можеле да стартуваат во задната тројка заедно со Линас Климавичиус и Бенас Саткус.

Триесет и осумгодишниот Саулиус Миколјунас ќе се бори со Роландас Баравикас за место на позицијата десен крилен бек, додека Аугустинас Климавичиус, кој постигна гол на своето репрезентативно деби против Сан Марино во Март, би можел да го задржи местото во нападот пред Каролис Лаукземис.

Што се однесува до Луксембург, Холц веројатно нема да направи премногу промени од екипата која загуби со 1:0 од Босна и Херцеговина во нивниот последен меѓународен натпревар пред три месеци.

Единствената потенцијална промена би можела да биде Ларс Крог Герсон кој би требало да го замени Вахид Селимовиќ во одбраната, придружувајќи им се на Флоријан Бонерт, Максим Шано и Мика Пинто во задната четворка.

Браќата Себастиен Тил, Оливие Тил и Винсент Тил ќе бидат во конкуренција за старт во средината на теренот, додека играчот на Хадерсфилд Таун, Даниел Синани, треба да обезбеди поддршка во нападот на осамениот напаѓач Герсон Родригес.

ПРЕДВИДУВАЊЕ

Фудбалерите на Луксембург играат во далеку посилни екипи, во посилни лиги и тоа може да биде пресуден фактор на овој натпревар. Букмејкерите и доделија фаворитска улога на Литванија, но брзо се предомислија па сега коефициентот за гостинска победа постојано паѓа и веќе е помал. Предлагам да одиграте Победа на Луксембург со коефициент 2.30 во Bet365.

ТИП:

ЛИТВАНИЈА – ЛУКСЕМБУРГ – 2 @ 2.30 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*