ЛАТВИЈА – АНДОРА: Коефициентот за победа на домаќинот доста примамлив

Латвија

Денес има натпревар кој се чини дека не смее да се пропушти, барем кога во прашање е коефициентот. Латвија е домаќин на Андора во рамки на најслабата Лига Д во Лигата на Нации, а коефициентот за домашна победа е доста примамлив. Домаќинот е фаворит во секој поглед иако гостите понекогаш знаат да изненадат.

Латвија по една деценија во позитивна серија

Латвија во изминатата деценија постојано назадуваше на фудбалски план, но конечно после долги години успеа да врзе серија без пораз. Останаа непоразени на последните два меча од квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар и тоа играјќи реми 0:0 со Норвешка и славејќи над Гибралтар со 1:3. Потоа на двата пријателски меча во Март, одиграа нерешено со Кувајт, па славеа кај Азербејџан на гости со 0:1.

Сега следува она вистинското, официјалните мечеви и конечно се чини дека Латвија која во група е со Андора, Молдавија и Лихтенштајн, може до првото место. Но за такво нешто тие ќе мораат да слават на домашните натпревари.

Секој бод е успех за Андора

Андора заврши со шест бода освоени против Сан Марино минатите квалификации и тоа е успех за нив. Во Март одиграа и два пријателски меча против Сент Кристофер и Невис и Гренада и славеа со по идентични 1:0. Добро знаеме за каква селекција станува збор, селекција која е составена од полуаматерски или аматерски фудбалери, кои со секој постигнат гол за својата селекција се гордеат, без разлика на конечниот резултат. Знаат да изненадат против селекции од рангот на Латвија, но овој пат се чини дека изненадување треба да бараат на домашен терен.

ПРЕДВИДУВАЊЕ

Се е на страната на Латвија која би требало да ги освои трите бода на овој натпревар. Андора ќе игра дефанзивно од самиот старт, но тешко дека ќе може да се одбрани против компурентните латвијци. Коефициентот е доста примамлив и јас ќе одиграм 1 со коефициент 1.50 во Bet365.

ТИП:

ЛАТВИЈА – АНДОРА – 1 @ 1.50 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*