Тотенхем – Саутемптон: Дуел од ФА Купот, кои ќе биде на рамниште на Премиер Лигата

Тотенхем - Саутемптон

Тотенхем е домаќин на Саутемптон во рамките на 1/16 финалето на ФА Купот. Ова е возвратен натпревар, откако првиот меч на Сент Мери заврши нерешено 1:1. Сега фаворитската улога е кај домаќинот и покрај тоа што гостите си имаат свои шанси.

Мурињо сака титули, ќе излезе со најдобриот тим

Победата на Тотенхем над Манчестер Сити во Премиер лигата во неделата изгледаше одлично на хартија. Има неколку работи кои на Жозе Мурињо му се допаѓаат повеќе отколку да добие еден меч против неговиот стар ривал, Пеп Гвардиола.

Сити имаше добар меч и покрај поразот, промаши пенал и го заврши мечот со играч помалку. Во Спарси исто така можат да му се заблагодарат на Хуго Лорис не само за одбраната на пеналот, туку и за неколку други одлични интервенции.

Едно е сигурно – Жозе Мурињо е среќен само поради трите бода. Тој сепак сака да освојува титули без разлика во која конкуренција, па затоа многу сериозно го сваќа ФА Купот, за разлика од некои други екипи i menaxeri.

Затоа, очекувајте тој да излезе со силна екипа и да тргне офанзивно. Би требало и Стивен Бергвин кој на дебито постигна гол, повторно да стартува бидејќи тој не го одигра цел меч против Сити.

Саутемптон нема среќа

Ако се погледне резултатот на Саутемптон од викендот и поразот од Ливерпул со 4:0, ќе заклучите дека тимот одиграл катастрофално. Но ако сте го гледале натпреварот, ќе знаете дека Саутемптон одигра одлично и му парираше на Ливерпул во секој поглед. Впрочем, тие упатија и повеќе удари кон противничкиот гол – вкупно 17, а тоа е нешто со кое не можат да се пофалат многу екипи сезонава кои играле против црвените.

Какои  Спарси, така и тие сакаат да стигнат што подалеку во ФА Купот. Освен тоа, менаџерот Хасенхутл е свесен дека Мурињо ќе излезе со добар тим, па нема да остави ништо на случајноста. Може да се каже дека ова ќе биде во буквална смисла како натпревар од лигата.

Тие беа подобри од Спарси на првиот меч, но немаа среќа па сега најавуваат дека нема да се штедат и дека ќе тргнат офанзивно од првата минута, бидејќи секако им е потребен гол на гости.

Наш предлог:

Победа на Тотенхем @ 1.76 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.76 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*