ТИП НА ДЕНОТ: (27.03.2022, 23:15 часот) ЕЛ САЛВАДОР – КОСТАРИКА

Костарика
Костарика

Репрезентацијата на Костарика може да се најде во одлична позиција за пласман на Светското првенство доколку победи на натпреварот во Ел Салвадор во недела, на Естадио Кускатлан ​​стадионот во Сан Салвадор.

Домаќинот повеќе не е во конкуренција за пласман на Мундијалот по ремито 1:1 против Јамајка во четвртокот, додека Лос Тикос продолжија со одлични резултати откако славеа над лидерот Канада со 1:0.

Ел Салвадор покажа дека може

Доаѓајќи во последниот прозорец од квалификациите, Салвадорците знаеја дека влезот во топ-четири местата ќе биде тешко и за жал на Хуго Перез и неговата екипа, тие не успеаја да слават над Јамајка.

Кога ќе погледнете наназад за да ја оцените нивната игра во квалификациите, изгледа разочарувачки сознанието дека дозволија да пропуштат голем број на победи кога тие први го имаа водството, испуштајќи седум поени од победничка позиција.

Нивните резултати беа измешани, но можеби охрабрувачкиот знак е тоа што овие играчи покажаа дека можат да се натпреваруваат со тимови од овој регион, губејќи три меча во овој квалификациски циклус со еден гол.

Уште еден позитивен чекор напред би било да најдат начин да слават победа овој викенд. Одржување на константен напад ќе биде точка на акцент за оваа група фудбалери, откако постигнаа само седум гола на 12 натпревари до сега во квалификациите.

Одбраната е добра, но тие имаат тенденција да се повлекуваат прилично длабоко на сопствениот крај на теренот кога водат, што предизвикува голем притисок во нивниот шеснаесетник, а противничките екипи на крајот успеаја да ги казнат за нивната тотална дефанзива.

Костарика мора да слави ако сака на СП

Костариканците се еден од најжешките тимови во КОНКАКАФ во моментов. Лос Тикос ја искористи можноста пред полувремето да поведе со 1:0 против Канада, а некои неверојатни одбрани во комбинација со малку среќа им овозможија да ја задржат таа тесна предност.

Да го гледавте само второто полувреме од таа средба, можеби ќе беше тешко да се забележи дека Костариканците имаа играч повеќе на теренот, откако канаѓанецот Каје беше исклучен во 34-та минута.

Канада и со играч помалку доминираше, но Костарика издржа. Сега од селекцијата која беше далеку од пласман на Мундијалот во првите седум натпревари, наеднаш станаа селекција која судбината ја има во свои раце, бидејќи и побегнаа на Панама со еден бод на табелата.

Тие доаѓаат на овој меч без пораз во пет последователни натпревари, забележувајќи четири победи и едно реми во тој период. Костарика можеби нема да игра толку агресивно како што играше во претходните години, но сепак тие покажуваат еден тон трпение на теренот и знаат што сакаат, а сега сакаат победа.

ТИП:

ЕЛ САЛВАДОР – КОСТАРИКА – 2 @ 2.00 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*