ТИП НА ДЕНОТ: (04.03.2022, 20:45 часот) ХАДЕРСФИЛД – ПИТЕРБОРО

Хадерсфилд
Хадерсфилд

Хадерсфилд ќе биде домаќин на Питерборо Јунајтед во петок навечер, со цел да го зголеми својот рекорд на непобедливост во Чемпионшип на 16 натпревари.

Во меѓувреме, последнопласираниот гостин патува на стадионот Џон Смит откако пред неколку дена загуби од Манчестер Сити во петтото коло од ФА Купот со 0:2.

Одлична е формата на Хадерсфилд

Формата на Хадерсфилд во последно време е одлична и тоа е само потврда дека тие дефинитивно заслужуваат да се борат за првите две места на табелата. Јасна е амбицијата на тимот – директен пласман во Премиер лигата. Сепак во моментов се на третото место, а имаат два меча повеќе од лидерот Фулам и дури четири меча повеќе од вториот Бурнемут.

И покрај тоа постои аргумент дека се уште можат да обезбедат автоматска промоција, особено ако успеат да ја задржат формата.

Како што стојат работите, серијата од 15 натпревари без пораз им даде на Териерс предност од од шест бода над седмата позиција и сега пласманот во плеј-офот не им е главната амбиција.

На последниот меч тимот на Карлос Корберан забележа победа од 0:2 против Бирмингем Сити благодарение на головите на Леви Колвил и Луис О’Брајан во првото полувреме. Предходно тие славеа и над Кардиф како и над лидерот Фулам и овој меч со Питерборо е најлесен во овој период.

Питерборо сака барем еден бод

Питерборо го одигра осминафиналниот натпревар во во Купот во вторникот вечерта, губејќи со 0:2 од лидерот во Премиер лигата, Манчестер Сити. Тоа значи дека овој тим имаше многу помалку време за освежување, па и за припрема пред овој дуел од Чемпионшип.

Неодамна назначениот шеф Грант МекКен стартуваше со пораз од 0:3 против поранешниот клуб Хал Сити во неговиот прв натпревар, но подобрувањето на играта против Сити, може да ветува подобри резултати во битката за опстанок.

По 11 натпревари без победа, Питерборо има осум бода заостанување од 21-от Ридинг, иако со меч помалку. Токму тоа 21 место на табелата е желбата за Питерборо.

На моменти, нивната домашна форма беше релативно респектабилна, но МекКен и неговиот тим патуваат во Јоркшир откако собраа само четири поени од 17 натпревари на гости во лигата. Ќе имаат тешка задача овој викенд да освојат барем еден бод.

ТИП:

ХАДЕРСФИЛД – ПИТЕРБОРО – 1 @ 1.65 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*