ДЕРБИ НА ДЕНОТ: Барселона – Наполи ќе бијат битка во Лига Европа

Барселона - Наполи
Барселона - Наполи

Во Барса се игра меч во Лигата на Европа, кој по се изгледа дека повеќе е дуел во Лигата на Шампионите. Барселона ќе се обиде да обезбеди предност против Наполи на Камп Ноу во четврток навечер на првиот натпревар од плејофот рундата во Лигата на Европа.

Каталонскиот гигант се најде во ова натпреварување откако заврши на третото место во групата од Лигата на шампионите, додека Наполи заврши на второто место во својата група од Лигата на Европа зад Спартак Москва.

ЛЕ единствена шанса за титула на Барселона

Натпреварот во четврток ќе биде првиот дуел на Барселона во Лига Европа, откако не успеа да помине во нокаут рундата во Лигата на шампионите за прв пат по 17 години, завршувајќи на третото место во групата Е зад Баерн Минхен и Бенфика, губејќи три од нивните шест натпревари. Тоа беше епилог кој ги изненади фудбалските аналитичари и експерти во целиот свет.

Ова не е турнирот на кој каталонскиот гигант сака да се натпреварува, но ја претставува нивната единствена реална шанса за титула оваа сезона, откако беа елиминирани од Купот на Кралот, додека се наоѓаат на четвртото место во Ла Лига, со дури 15 бода зад лидерот Реал Мадрид, по неделното реми 2:2 со Еспањол.

Барселона, која загуби од ПСЖ во осминафиналето на Лигата на шампионите минатата сезона, последен пат играше во Купот на УЕФА во 2003-04 година, стигнувајќи до четвртото коло од натпреварувањето пред да загуби од Селтик.

Тимот од Ла Лига, исто така, загрижувачки загуби три од последните пет европски натпревари на домашен терен.

Наполи тешко игра со шпански екипи

На Барселона можеби и недостига искуство во ова натпреварување, но истото не може да се каже за Наполи, кој по деветти пат настапува во нокаут рундата од Лига Европа, што е рекорд во натпреварување покрај Ајакс и Олимпијакос.

Италијанскиот тим стигна до осминафиналето во 2013-14, четвртфиналето во 2018-19 и полуфиналето во 2014-15.

Наполи го резервира своето место во нокаут рундата оваа сезона, завршувајќи на второто место во групата Ц, освојувајќи 10 бода од нивните шест натпревари против Спартак Москва, Лестер Сити и Легија Варшава.

Тимот на Лучијано Спалети ќе влезе во овој натпревар по нерешениот резултат 1:1 со Интер во Серија А во саботата, што ги остави на третата позиција на табелата, со само два бода зад лидерот Милан, така што тие се во трка за неколку титули оваа сезона.

Наполитанците имаат шест победи, шест нерешени и осум порази од нивните претходни 20 натпревари против шпански клубови во конкуренција на УЕФА, додека тие загубија на седум од нивните 10 гостувања во Шпанија, вклучувајќи го и поразот од 3:1 кога отпатуваа во Барселона во 1/16 финалната фаза од Лигата на шампионите во сезоната 2019-2020.

ТИП:

БАРСЕЛОНА – НАПОЛИ – ГГ @ 1.67 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*