ТИП НА ДЕНОТ: (08.12.2021, 20:45 часот) ВИГАН – ШРУСБЕРИ

Виган

Виган е домаќин на Шрусбери во рамки на 21-то коло на англиската Лига 1. Домаќинот се бори за лидерското место, додека гостите се борат за опстанок. Имаме доволно причини за од овој меч да го имаме типот на денот.

Виган со големи амбиции сезонава

Виган има одлична сезона и е најсериозен кандидат за пласман во Чемпионшип следната сезона. Интересна ќе биде битката з ависок пласман, ако се знае дека Виган, Ротерхам и Викомб го делат првото место во Лига 1 со по 38 бода, а има уште неколку екипи кои се веднаш до нив. Затоа натпреварите како овој се од голема важност за Виган кој мора да слави победи на дуелите каде што е изразит фаворит. Сезонава имаат поголем проблем на домашен терен, но и на тоа ќе му дојде крајот.

До сега, Виган игра тешко против екипи што се бранат а менаџерот Ричардсон постојано потенцира дека неговите противници играат досаден фудбал ( дефанзивен ). Сепак тоа не смее да биде алиби за еден тим кој сака висок пласман и директно место во Чемпионшип дивизијата.

Шрусбери ја подобрува формата

Оваа екипа не требаше да стравува за опстанокот, ако се прашуваат фудбалските експерти. Сепак тимот е на 19-то место и дури минатото коло успеа да излезе од опасната зона. Имаа очаен старт на сезоната и ќе имаат тешка задача до крајот на сезоната. Има мал напредок во нивната игра па имаат две победи, две ремија и само еден пораз на последните пет меча.

Реало, оваа екипа има далеку подобар квалитет од она на што укажува табелата и само прашање на време е кога екипата ќе излезе од опасната зона. Сепак, тешко е да се очекува дека можат до бодови кај Виган. Овој пат ќе имаат невозожна мисија да останат непоразени.

Се е на страната на домаќинот

Голманот Бен Амос ќе се врати во Виган откако заменикот Џејми Џонс доби шанса во ФА Купот. Дополнителни промени се очекуваат со Кертис Тилт, Тендаи Дариква, Том Нејлор, Џејмс Меклин и Тело Асгард, сега сите овие се свежи и веројатно ќе се вратат во стартната постава. Ова само по себе укажува дека фудбалерите на Виган се поодморени, посвежи, а менаџерот Ричардсон има многу поширок ростер на фудбалери за да ја одржи таа свежина.

Се е на страната на домаќинот и јас очекувам нивна победа. Ако Виган се слави на овој меч, значително ќе ги намали своите шанси за висок пласман. Еден меч во една вака израмнета табела може да биде пресуден, но овој меч треба да заврши позитивно за домаќинот. Искрено, не гледам ниту една предност за гостинскиот тим.

ТИП:

ВИГАН – ШРУСБЕРИ – 1 @ 1.63 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*