ТИП НА ДЕНОТ: (14.12.2021, 20:30 часот) МАЈНЦ – ХЕРТА

Тип на денот

Мајнц ќе ја бара само својата втора победа во шест натпревари кога ќе ја пречека Херта Берлин на Опел Арената во Бундеслигата во вторник вечерта.

Шест места на табелата ги делат двете екипи поради нивниот различен успех во досегашниот тек од оваа сезона, но со само три бода меѓу нив изгледите би можеле драстично да се променат во зависност од исходот на овој меч.

Мајнц со одлична сезона

И покрај недостатокот на победи во последните недели за Мајнц, перформансите на тимот останаа на високо ниво и успешното отворање на сезоната не беше потрошено пред претстојната зимска пауза.

Со оглед на тоа што сезонава Мајнц игра многу потешко против екипи кои се во долниот дел на табелата, екипи баш како Херта која е дури на 14-то место на табелата, осмото место изгледа како фантастично достигнување за менаџерот Бо Свенсон и неговата екипа.

Данскиот менаџер ќе биде желен да заине на зимска пауза со уште неколку поени. Свенсон бараше опстанок, но неговата екипа игра над очекувањата па сега и апетитите се поголеми.

Мајнц славеше пред едно коло над Волфсбург со неверојатни 3:0, додека минатиот викенд беше поразен од Баерн со 2:1 во Минхен. Но играта на Мајнц воопшто не беше за потценување ниту против баварскиот гигант. Мајнц водеше по првиот дел со голот на Онисиво, но не издржа до крајот откако преку Коман и Мусиала домаќинот стигна до трите бода на Алијанц Арената.

Коркмаз донесе позитивни ветришта

Во меѓувреме, Херта ја забележа својата прва победа во последните шест натпревари во саботата, што беше и прва победа под водство на новиот менаџер Тајфун Коркут од неговото назначување.

Неговиот претходник Пол Дардаи беше отпуштен по серија од четири натпревари без победа, во уште еден неконзистентен почеток на сезоната што ја остави Херта уште еднаш да се бори на погрешниот крај на табелата.

Со оглед на тоа што Штутгарт и Аугсбург кои се под нив на табелата забележаа победи во последните недели, се покажа уште поважно тоа што Херта освои три бода против Арминија Билефелд викендот, ако се знае дека поразот ќе ги однесеше во опасната зона за испаѓање.

Стеван Јоветиќ и Дејви Селке постигнаа гол во сосема заслужената победа од 2:0 над нивните против кандидати во борбата за опстанок.

Играта на Херта на последните два меча под водство на Коркмаз е значително подобрена. Прво дојде ремито со Штудгард на гости во кое Херта беше надмоќна, па оваа победа на Арминија. Сега кај Мајнц, Коркмаз најави дека ќе нападне на трите бода.

ТИП:

МАЈНЦ – ХЕРТА – ГГ @ 1.90 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*