ТИП НА ДЕНОТ: (22.01.2022, 16:00 часот) БОРНМАУТ – ХАЛ СИТИ

Борнмоут

Борнмаут е домаќин на Хал Сити во сабота попладне во рамки на Чемпионшип дивизијата. Се решивме овој меч да биде анализиран во рубриката Тип на денот и тоа поради ал милион причини.

Црешите моментално се на второто место на табелата со пет бода зад Фулам, додека Тигрите се 19-ти и јасно е дека ги очекува тешка задача до крајот на сезоната, иако во екипата има и доволно причини за задоволство, откако тимот доби нови сопственици со далеку поголеми амбиции.

Борнмаут сака победничка серија

Победите во ред против Квинс Парк Ренџерс и Кардиф Сити на крајот на 2021 година се чинеше дека го вратија Борнмаут на вистинскиот пат по серија од шест натпревари без победа, но Црешите потоа загубија со 3:2 на гостувањето кај Лутон Таун минатиот викенд.

Беше возбудлив натпреварот на Кенилворт Роуд кога тимот на Скот Паркер заостануваше со 2:0 на полувремето, пред да израмни во вториот дел преку Емилијано Маркондес и Морган Роџерс, за сепак да попушти и да загуби со гол дури во 97-та минута и да си оди дома со празни раце.

Сепак, тимот од јужното крајбрежје останува на местата за автоматска промоција, но само поради подобра гол разлика, бидејќи има ист број бодови како и третопласираниот Блекбурн Роверс.

Натпреварот во сабота е првиот од четирите последователни натпревари против тимови во долниот дел на табелата, па Скок Паркер знае дека неговиот тим има голема можност да изгради одреден моментум.

Борнмаут оваа сезона загуби само два пати на стадионот Виталити, додека само Вест Бромвич Албион прими помалку голови во Чемпионшип сезонава. Се на се, јасно е дека оваа екипа е голем фаворит за победа против Хал.

Во Хал имаат причини за задоволство

Во Хал доаѓа нова ера, по потврдата дека турската групација Acun Medya го купила клубот, ставајќи крај на 12-годишното водење на многу омаловаженото семејство Алам.

Тигрите ја одбележаа добрата вест победувајќи го Блекбурн со 2:0 на стадионот МКМ во средата вечерта со головите на Џорџ Ханимен и Том Ивс, со што ја прекинаа серијата од 10 меча без пораз на Роверси.

Освен тоа тие ја заврши серијата од три последователни порази за тимот на Грант МекКен и воедно тоа беше нивна прва победа во шест натпревари. Тие сега се седум бода над зоната за испаѓање и ќе се надеваат дека ќе продолжат да напредуваат на табелата, со нови засилувања ветени овој месец од новиот сопственик.

Сепак, само Барнсли и Питерборо Јунајтед имаат собрано помалку бодови на гости во Чемпионшип сезонава од Хал. Освен тоа, засилувањата ги немаат на овој меч и се големи аутсајдери.

ТИП:

БОРНМАУТ – ХАЛ – 1 @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*