ТИП НА ДЕНОТ: (16.11.2021, 17:00 часот) НИГЕРИЈА – ЗЕЛЕНОРТСКИ ОСТРОВИ

Нигерија

Нигерија ќе биде домаќин на Зеленортските Острови во вторник, знаејќи дека ремито ќе биде доволно за да го обезбеди својот пласман во следната рунда од квалификациите за Светското првенство.

Сепак, гостите имаат само два бода помалку и ќе се обидат да им ги расипат сметките на своите пославни противници во главниот град на Нигерија, Лагос.

Нигерија очекуваше лесен пласман на СП, но …

Со оглед на квалитетот во нивните редови, германскиот селектор на клупата на Нигерија, Гернот Рор би очекувал Нигерија веќе да се има квалификувано во следната рунда. Но германецот верјатно не сметаше дека во групата уште една селекција ќе одигра убедливо.

Доцниот пораз од 0:1 на домашен терен од Централно африканската Република на третиот натпревар значеше дека по стартните две победи, Нигерија сепак ќе се мачи.

Нигерија оттогаш забележа уште шест бода за да остане пред своите следни противници, но влогот е се уште поголем од она што веројатно требаше да го има во пресрет на завршните 90 минути.

Пред неколку дена Нигерија славеше на гости кај Либерија со резултат 0:2, но и покрај што изгледа тоа на лесна победа, не беше баш така. Имено, Нигерија беше подобра но славеше само благодарение на пеналите од Виктор Осимхен и Ахмед Муса. Сега, Нигерија ќе има далеку потежок натпревар без разлика што игра пред своите навивачи.

Гостите можат да изненадат

Додека Супер Иглс се јасни фаворити во вторник, би било наивно да се отпишат шансите на Зеленортските Острови.

Од пресврт поразот на првиот меч со Нигерија кога гостите тогаш славеа со 1:2 во септември, тие забележаа три последователни победи, секоја со разлика од еден гол со што ја истакнаа нивната сила кога во прашање е карактерот.

Тимот на Бубиста дојде со тие победи го одржаа во живот нивниот сон за прв пласман на едно Светското првенство. Реално, имаат квалитетна селекција како никогаш до сега. Имаат фудбалери кои играат речиси на сите континенти па дури и во МЛС лигата, а носители на играта се Сантос од белгиски Остенде и Мендес од Ал Наср. Ако на овие се додаде одличната одбранбена тројка која игра во Европа, тогаш јасно е од каде оваа селекција се замеша во битката за пласман на Мундијалот.

Можна почетна постава на Нигерија:

4-2-3-1: Окоје; Балогун, Труст-Еконг, Колинс, Авазием; Ндиди, Арибо; Ивоби, Симон, Ихеаначо; Осимхен

Можна почетна постава од Зеленортски Острови:

3-4-2-1: Роза; Стопира, Лопес, Фуртадо; Фортес, Семедо, Борхес, Монтеиро; Сантос, Мендес; Ј. Таварес

ТИП:

НИГЕРИЈА – ЗЕЛЕНОРТСКИ ОСТРОВИ – 1 @ 1.44 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*