ДЕРБИ НА ДЕНОТ: Аргентина – Бразил, најава, анализа и предлог тип

Аргентина - Бразил

Ако некоја репрезентативна пресметка може да се нарече Ел Класико меѓу репрезентации, тогаш тоа сигурно е пресметката меѓу Аргентина и Бразил. Првопласираниот Бразил гостува кај второпласираната Аргентина во квалификациите за Светското првенство 2022.

Натпреварот се игра на Естадио дел Бицентенарио во Сан Хуан ноќта меѓу вторник и среда во 00:30 часот по средно европско време.

Избраниците на Лионел Скалони извојуваа победа од 0:1 над Уругвај во саботата, додека Бразил славеше со Колумбија со истиот резултат и веќе официјално се пласира на Мундијалот во Катар.

Многу важен меч за Аргентина

Колку е важен овој меч за Аргентина, доволно говори и фактот што и покрај препораките на докторите Лионел Меси да не настапи против Уругвај и Бразил, Скалоно го зема во селекцијата. Шесткратниот освојувач на Златната топка, Лионел Меси дури настапи и на мечот со Уругвај пред неколку дена кога влезе во 76-та минута, кога Аргентина беше пред колапс.

А на тој меч уште во во седмата минута Анхел Ди Марија стрелаше прецизно за конечни 0:1. Сепак, аргентинците одиграа очаен меч. Беа целосно надиграни од Уругвај кој редеше шанси пред голот на Мартинез и само среќата која беше на страна на Аргентина не дозволи изранување. Статистички, Аргентина имаше предност само во поседот на топката.

Со оглед на тоа што тимот на Скалони се уште може да се пофали со натпревар помалку од сите осум селекции под нив на табелата, нивното место на Катар 2022 треба да биде обезбедено со позитивен резултат оваа недела, ако се знае дека петтопласираната Колумбија заостанува 12 бода зад нив.

Понатаму, со најмалку една од двете репрезентации –  третопласираниот Еквадор и четвртопласираниот Чиле кои ќе паднат со поени оваа недела, Аргентина има одлична можност да ја зацврсти својата позиција на второто место, каде што останува на шест бода помалку од лидерот Бразил.

Бразил веќе обезбеди пласман на Мундијалот

Битката на Бразил со Колумбија, исто така беше решена со само еден гол откако Лукас Пакета од Лион постигна гол со 72-та минути за да ја донесе 11-та победа од 12 натпревари во квалификациите.

Притоа, Бразил стана првата нација на КОНМЕБОЛ што го резервира своето место во Катар, бидејќи води на врвот на рангирањето, со 34 поени од можни 36 и гарантирано ќе го задржи првото место без разлика што ќе се случи на оваа средба.

Шефот на Бразил, Тите сега треба да ги искористи овие можности за да ја искористи својата завидна длабочина на тимот и да ги погледне одблизу неговите опции пред Мундијалот следната година, иако не треба да има навестување на самозадоволство од Бразил бидејќи тие имаат за цел да ја задржат својата позиција на табелата. Освен тоа играат со Аргентина, нивниот најголем ривал и сигурно нема да се коцкаат на еден таков меч.

Уште еден интересен податок е тоа што Бразил патува во Сан Хуан без пораз во квалификации за Светско првенство откако загуби со 2:0 од Чиле во октомври 2015 година, и примија само еден гол во последните пет гостувања до сега.

Прогноза:

ППХ @ 1.97 во Bet365

Нерешено @ 3.20 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*