ТИП НА ДЕНОТ: (08.11.2021,19:30 часот) АКАДЕМИКА ЦЛИНЦЕНИ – РАПИД БУКУРЕШТ

Рапид Букурешт

Овој понеделник фудбалската програма низ Европа е навистина сиромашна и тешко се наоѓаат натпревари за обложување. Веќе сите мисли се кон последниот репрезентативен прозорец за оваа година и квалификациите за пласман на Светското Првенство во Катар.

Сепак, одбравме еден меч за кои сметаме дека е вреден за обложување, Академика Цлинцени – Рапид Букурешт.

Домаќинот сонува за прва победа

Домаќинот на овој меч е печен за испаѓање и треба да се случи вистинско чудо за оваа екипа да обезбеди опстанок. По 14 натпревари имаат сао 4 бода и сеуште чекаат на првата победа. Со четири ремија и дури 10 порази, последното место им е загарантирано минимум уште неколку кола. Освен тоа, гол разликата е очајна и Академика Цлинцени има примено 32 гола или во просек примаат по речиси два ипол гола по натпревар.

А не се работи за лош тим кога е во прашање романската лига. Имаат солидна екипа, со неколку квалитетни странци, но од сите нив само аргентинецот Баутиста игра според очекувањата. Очекувањата пред сезоната беа далеку повисоки, но очигледно во екипата се случува нешто чудно.

Рапид е во очајна форма

Ниту Рапид Букурешт не е на потребното ниво, но барем е далеку подобар од својот домаќин. Рапид имаше одличен старт на сезоната и до шестото коло беше лидер на табелата без ниту еден пораз, со шест победи и едно реми. Но од тогаш Рапид забележа само една победа и тоа онаа пред три меча кога славеше во дербито со Клуж со 2:0. На последните три меча повторно се без победа, со две ремија и пораз.

Но овој меч е вистински за нив за враќање на победите. Се е на нивна страна освен домашниот терен и тоа би требало да биде доволно за победа. Се работи за една од најдобрите екипи во Романија и доколку сега не слават победа, тоа ќе биде уште едно огромно разочарување за нив.

ТИП:

Академика Цлинцени – Рапид Букурешт – 2 @ 2.00 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*