Антверпен – Ајнтрахт Франкфурт: Уште едно реми за Ајнтрахт или голеада во Белгија!?

Лига Европа

Антверпен ќе се обиде да ги добие своите први бодови во групата Д од Лигата на Европа во четврток, кога кај нив гостува фаворитот на овој меч Ајнтрахт Франкфурт.

Гостите го одиграа својот прв натпревар против Фенербахче 1:1, додека Олимпијакос моментално се наоѓа на првото место откако го победи Антверпен во Грција со 2:1.

Антверпен влезе во победничка серија

Антверпен прими задоцнет гол на нивниот прв натпревар во Лигата на Европа против Олимпијакос, во меч во кој одигра одлично. Антверпен беше подобар од Олимпијакос во сите сегменти, но сепак немаа среќа да ги освојат трите бода. Откако Самата израмни на 1:1 во 74-та минута, гостите тргнаа и по целосен пресврт, но сепак домаќинот со гол во 87-та минута ги освои трите бода.

Белгиската екипа од тогаш има три победи по ред во белгискиот шампионат и тоа над Сераинг, Генк и Ројал Унион.

Екипата на Приске вле уваво овој дуел со голем импулс откако победи на последните натпревари, но сепак менаџерот смирува и најави дека мечевите во Европа се сосема нешто друго.

Франкфурт се специјализираше за нерешени резултати

Франкфурт не започна толку силно со својата сезона во Бундеслигата, откако не успеа да победи никого во лигата за време на првите шест натпревари, а Оливер Гласнер се уште ја бара својата прва победа за клубот.

Сепак, иако моментално се наоѓаат еден бод над зоната за испаѓање, германскиот тим загуби само еднаш досега, со тоа што тимот ремизираше на пет од нивните шест натпревари. Интересно, но сите последни шест натпревари на Ајнтрахт завршија со идентичен резултат 1:1. Франкфурт го одигра својот прв натпревар и во Лига Европа, каде што исто така одигра 1:1 со Фенербахче.

Гласнер ќе треба да ги измени работите за да го натера својот тим да започне да ги претвора своите солидни настапи во победи, нешто што ќе треба да го започнат веќе во четврток. АКо оваа серија продолжи, нема сомнеж дека ќе следува тренерска смена во оваа екипа, која имаше високи амбиции и во Бундеслигата и во Европа.

Прогноза:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.57 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*