Интер – Реал Мадрид: Домаќинот брка одмазда за поразите минатата сезона

Интер - Реал Мадрид

Тринаесеткратниот освојувач на Лигата на шампионите, Реал Мадрид, отпатува во Милано на дуел со италијанскиот шампион Интер. Ова е дерби на денот во Лигата на Шампионите и прв дуел од групата Д.

Ова е втора последователна сезона во која овие два европски гиганти, заедно со украинскиот тим Шахтјор Доњецк, беа извлечени во иста група. Реал победи и дома и на гости минатата сезона, а сега Интер најавува одмазда за поразите.

Интер сака одмазда за поразите минатата сезона

Од триумфалната кампања во Лигата на шампионите 2009-10 под водство на Жозе Мурињо, Интер само два пати ја мина групната фаза во петте сезони како учесник во натпреварувањето.

Нероазурите претрпеа тежок период од 2010 со нови сопствености и плејада менаџери, иако стабилноста и напредокот беа јасно забележани во последните две сезони и клубот сега се надева дека ќе ги достигне височините што ги направија пред десет години.

Откако го освоија своето прво Скудето по повеќе од една деценија, Интер ја започна својата одбрана на титулата со импресивни победи од 4:0 и 3:1 против Џенова и Верона, пред да одигра реми 2:2 на гостувањето кај Сампдорија минатиот викенд.

Екипата на Симоне Инзаги водеше во два наврати, со головите на Федерико Димарко и Лаутаро Мартинез во првото полувреме, но домаќините се спасија од пораз.

Интер сега го свртува вниманието кон европското елитно клупско натпреварување со воведниот натпревар против тимот кој најверојатно ќе биде нивниот најтежок противник во групата.

Интер всушност загубија четири од последните пет натпревари против Реал во европските натпреварување, но сега се надеваат дека конечно ќе забележат победа.

Реал одлично ја стартуваше сезоната

Барајќи ја својата 14-та титула во Лигата на шампионите и прва од 2017-18 година, Реал Мадрид останува како еден од фаворитите на турнирот, иако конкуренцијата околу нив е значително подобрена.

Под покровителство на поранешниот шеф Зинедин Зидан, Реал заврши на врвот во својата група минатата сезона – пред Интер и Шахтјор Доњецк – пред да ги совлада Аталанта и Ливерпул во нокаут фазата. Реал, на крајот испадна од актуелниот шампион Челзи, губејќи со вкупни 3:1 во полуфиналето.

Во овој меч Реал влегува по победата од 5:2 во Ла Лига против Селта Виго, што беше прв натпревар на „Сантијаго Бернабеу“ уште од месец Мај.

Околу 25.000 поддржувачи видоа како Карим Бензема постигнува хет-трик, додека Винисиус Жуниор и летното засилување Едуардо Камавинга исто така се запишаа во листата на стрелци.

Реал, кој сега се искачи на врвот во Ла Лига со 10 бода од првите четири натпревари, има импресивен рекорд против италијанските екипи, победувајќи на 12 од последните 13 натпревари во Лигата на шампионите, вклучувајќи ги и претходните два меча против Интер минатата сезона.

Прогноза:

Нерешено или победа на Реал Мадрид @ 1.53 во Bet365

ППХ @ 2.25 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*