Што да се одигра денес од богатата понуда од 30 Европски натпревари!?

Богата е понудата од денешни натпревари во рамки на двете европски натпреварувања – во Лигата на Европа се играат осум натпревари, додека во новоформираната Европска конференциска лига се играат вкупно 22 натпревари.

Има доста интересни дуели, а за крај останаа оние најдобрите во двете натпреварувања. Од обложувачки аспект можете да искомбинирате мал милион варијанти, но во продолжение ние ќе се обидеме да ги избереме тимовите кои би требало да слават победи на првите дуели.

Мура – Штурм – 2 @ 1.67 во Bet365

Мура е екипата која сезонава во Европа ја елиминираше Шкендија во Лигата на Шампиони, за во второто коло да бидат елиминирани од Лудогорец. Предходното коло во Лига Европа славеа над Жалгирис и си закажаа меч со Штурм. Нивната цел е исполнета и тие дури и со елиминација ќе играат во групите на Конференциската лига. Од друга страна, Штурм сака во групите на Лига Европа, а ова за нив е прв европски меч сезонава. Стартуваа одлично во Австрија и ако продолжат така и во Европа, нема да имаат проблем со Мура – сепак се работи за поквалитетен тим.

Фенербахче – ХЈК – 1 @ 1.45 во Bet365

Ова е прв европски меч за турдкиот тим сезонава, кој стартуваше со победа во првото коло од домашниот шампионат. Јасна е целта на Фенер и се освен лесен пласман во групите ќе биде разочарување. ХЈК пак одигра шест меча досега во Европа – Во ЛШ против Будуќност и против Малмо од кого беа елиминирани, за во минатото коло да бидат подобри од Нефчи Баку во ЛЕ. И тие целта ја исполнија и ќе имаат долга европска сезона, па сега ќе играат растеретено.

Флора – Шамрок Роверс – 1Х @ 1.55 во Bet365

Двете екипи се изненадување сезонава во Европа, но само една од нив ќе игра во групна фаза на новоформираното европско натпреварување. Флора врши одлична работа изминатите неколку сезони, а сезонава има одличен тим составен од речиси целата естонска фудбалска репрезентација и нивните позитивни резултати веќе не се изненадување. Шамрок важи за еден од најдобрите тимови во Р.Ирска, но важи за домашна екипа – тие ќе бидат фаворорити дома, но во Естонија ќе им биде тешко.

ЛАСК – Ст.Џонстон – 1 @ 1.30 во Bet365

Ласк игра одлично и оваа сезона. Имаат две победи, реми и еден пораз во домашниот шампионат, а поразот дојде минатиот викенд од Штурм. Во предходното коло во Европа, Ласк ја декласираше Војводина, на гости славејќи со 0:1, а дома со неверојатни 6:1. Сега повторно се фаворити против неискусниот во Европа – шкотски Ст.Џонсон. Шкотите извлекоа реми во Турција кај Галата, но дома загубија со 2:4 во Лигата на Европа. Проблем за нив е и мечот од викендот против Арботх во Купот, каде савеа дури по 120 минути.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*