Бетис – Б.Леверкузен: Дерби во групата Г, во кое се очекуваат голови и на двете страни

Бетис - Баер Леверкузен

Реал Бетис и Баер Леверкузен ќе се обидат да го одржат својот 100% старт во групата Г од Лигата на Европа, кога во четвртокот вечерта играат меѓусебе на „Бенито Виљамарин“.

Домаќините загубија само еднаш на домашен терен досега во оваа сезона и тоа од Реал Мадрид, додека гостите допрва треба да претрпат пораз на своите гостувања, постигнувајќи 19 гола во тој процес.

Бетис има одлична сезона

Бетис се врати од поразот од 2:0 против Виљареал пред меѓународната пауза, со тенка победа од 0:1 на гостувањето кај Алавес во понеделникот вечерта. Но тој пораз од Виљареал е единствен во последните осум меча во кои Бетис има шест победи и едно реми.

Мануел Пелегрини мораше да се потпре на две негови замени за да го добие мечот со Алавес, кога 40-годишниот крилен напаѓач Хоакин додаде до Борха Иглесијас, кој од непосредна близина стрелаше дури во 89-та минута.

Што се однесува до Лигата на Европа, Бетис победи со 4:3 против Селтик во возбудлива средба на домашен терен, пред да обезбеди триумф од 1:3 на гости против Ференцварош.

Бетис само еднаш напредуваше во групните фази на Лига Европа, стигнувајќи до осминафиналето во 2013-14 година, а победата на овој меч би обезбедила огромен поттик на половина пат во групата Г.

Во секој случај, Бетис има одличен старт на сезоната и ако продолжи вака, нема сомнеж дека ќе има далеку подобар пласман од минатата сезона.

Леверкузен со импресивни бројки во ЛЕ

Откако стигна до пет победи во низа од кој две последователни победи од 0:4 на гости против Селтик и Арминија Билефелд пред меѓународната пауза, Баер Леверкузен потоа беше вратен на земја, кога во неделата беше поразен со 1:5 дома против повеќегодишниот шампион во Бундеслигата, Баерн Минхен.

Катастрофални 45 минути одигра Леверкузен кога ги прими ситре пет гола во првите 37 минути. Роберт Левандовски и Серж Гнабри постигнаа по два гола а еден гол постигна Томас Мулер.

Леверкузен, сепак, може да има далеку поголема самодоверба во нивниот дуел со Бетис, бидејќи победи на 11 од последните 15 натпревари во Лига Европа, постигнувајќи импресивни 40 гола, или во просек по 2,7 гола по натпревар.

Прогноза:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.51 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*