НХЛ лига: Ванкувер – Отава, домаќинот многу поблиску до победа во канадското дерби

Ванкувер - Отава

Трет меч во низа ќе одиграат екипите на Ванкувер и Отава во НХЛ лигата. Во хокејарскиот шампионат на САД, сезонава натпреварите се играат врзани против исти противници поради ковид ситуацијата.

На предходните два меча оваа недела на овие две екипи на два пати убедлив беше Ванкувер славејќи со 7:1 и 5:1, па нема причина да не веруваме дека ќе слават и по трет пат против истиот противник.

Ванкувер е супериорен

Тензиите беа големи во Ванкувер пред само неколку дена, во дуелот кој Ванкувер го доби со 5:1. Имаше тепање, жолти картони и многи нервоза. Сепак, Ванкувер лизгаше до уште една релативно лесна победа во средата навечер. За момент се чинеше дека Отава ќе биде посериозен предизвик за Ванкувер, откако во понеделникот Ванкувер славеше со 7:1, но тие повторно доживеаа дебакл.

Во првиот период Сенаторите имаа неверојатни 24 удари кон противничкиот гол. И покрај силниот период на Отава, тие не беа во можност да дојдат до водство и периодот заврши 1:1. Во втората четвртина веќе Ванкувер ја презеде играта постигнувајќи три гола од 20 удари кон противничкиот гол со што го реши натпреварот.

Двете екипи имаат слаба одбрана оваа сезона

Овие два меча во серија помеѓу двете екипи е само уште еден доказ дека во канадското дерби Ванкувер е неприкосновен. Освен тоа, овие дуели беа доказ дека тимот од Отава продолжува да има големи проблеми во одбраната. Минатата година тие имаа втора најслаба одбрана во лигата, а сезонава по само седум меча примија неверојатни 32 гола.

Но сезонава слична е ситуацијата и кај Ванкувер. Тие пак примија 35 гола до сега, со тоа што одиграа два натпревари повеќе од Отава. Позитивен знак за Ванкувер е нивната млада суперarвезда Елиас Петерсон кој во средата имаше гол и асистенција. Со Квин Хјуз и Бо Хорват кој веќе во просек постигнуваат барем по еден гол или асистенција на еден меч, јасно е дека Ванкувер ќе има добра сезона.

Наш предлог:

Победа на Ванкувер @ 2.20 во 1хBet

Да паднат Над 5.5 гола @ 1.54 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*