Египет – Македонија: Да се поправи играта против фаворитот во групата на СП

СП ракомет

По очајното отварање на Мундијалот и поразот од Шведска со 12 разлика, Македонија во второто коло игра против домаќинот Египет. Мора да се поправи играта, бидејќи Египет со Пародно на селекторското столче, дури е поквалитетен и од Шведска.

Парондо може да биде човекот на одлука

Поранешниот тренер на Вардар, Роберто Парондо одлично ги предводи момците на домаќинот Египет. Оваа селекција има голем напредок, а тоа најдобро го докажа пред стартот на Мундијалот кога на два пати славеа над Јапонија. И не само тоа, Египет е актуелен шампион на Африка, откако во финалето минатата година славеше над Тунис.

Во првото коло Египет ја оправда фаворитската улога на дуелот со Чиле, триумфирајќи со убедливи 35:29. Без голем напор дојдоа до плус 9, по што Парондо ротираше и веќе почна да мисли на Македонија.

На изненадување на многумина Египет беше прв фаворит во оваа група пред Шведска, но тоа воопшто не е случајно. Египет речиси пет години се спрема за овој Мундијал и не случајно го доведе Парондо на селекторската функција и токму тој ќе биде најголемото оружје на домаќинот.

Пародно, кој долги години работеше во Вардар ќе биде најголемиот проблем и за Македонија. Тој одлично ги познава нашите ракометари и ќе знае како а ја постави играта на Египет. Ги знае добрите и лошите страни и тешко дека Брестовац ќе мже да го изненади со некој потег.

Македонија никогаш не одиграла послаб натпревар

Македонија го одигра еден од најлошите натпревари во настапите на Светските првенство во првото коло против Шведска. 12 гола разлика против селекција која игра со речиси втор тим е премногу. Да, Шведска е лулка на ракометот со многу трофеи од големите натпреварувања, но овој пат играа со дебитанти, со играчи кои во нормални околности никако не би добиле шанса во селекцијата.

Одбраната беше очајна, без жар, без борба, примавме голови од сите страни и одбрамата повеќе личеше на кошарка, отколку на ракомет – без допири, без фаули.

Уште еднаш се виде дека без Лазаров, нападот не функционира. Нема кој да ја презеде одговорноста, а веќе и повеќе од јасно е дека Талески и Кузмановски не можат да бидат во исто време на терен, што е дополнителен проблем за Брестовац.

Ако одиграме на ист начин со Египет, поразот ќе дојде сам по себе, но за среќа во групата го имаме Чиле кој би требало лесно да се победи во последното коло.

А штета, навистина штета е ако се знае дека вкрстуваме со една од најслабите групи на шампионатот, со Русија, Словенија, Белорусија и Јужна Кореа, па со некој пренесен бод, ќе можеме да се надеваме и на нешто повеќе од втора рунда. Но за тоа, ќе треба да се победи против Египет. Тоа треба да биде дополнителниот мотив пред овој меч за македонските ракометари.

Наш предлог:

Победа на Египет @ 1.20 во 1хBet

Азиски Хен.-5.5 Победа на Македонија @ 1.71 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*