Светско Првенство во ракомет
Анализа на натпревари

Светско Првенство во ракомет: Македонија – Русија, не е сеедно на кое место ќе се заврши едно СП

Македонија ќе игра против Русија во битката за пласман на едно од местата кои ќе не рангираат помеѓи 13-то и 16-то место на Светското Првенство. Ова ќе биде интересен меч, бидејќи на некој начин ќе […]

Светско Првенство во ракомет
Анализа на натпревари

Светско Првенство во ракомет: Македонија – Исланд, меч како финале за двете селекции!

Македонската ракометна репрезентација го игра клучниот натпревар на Светското првенство, дуелот со Исланд кој мора да го победиме за да продолжиме во следната фаза. Но под ист императив е и Исланд, а тоа значи дека […]

Светско Првенство во ракомет
Анализа на натпревари

Светско Првенство во ракомет: Македонија – Шпанија, најава, анализа и предлог тип

Македонија мора да слави победа на еден од наредните два меча ако сака да се пласира во следната фаза на Светското Првенство. По поразот од Хрватска нашите ракометари мора да излезат на терен против Шпанија […]

Светско Првенство во ракомет
Анализа на натпревари

Светско Првенство во ракомет: Македонија – Хрватска, најава, анализа и предлог тип

Во третото коло од Светското Првенство во Германија и Данска не очекува дерби натпреварот против Хрватска. Репрезентација која ја предводи поранешниот македонски селектор, Лино Червар а која досега собра две победи и тоа против Исланд […]

Светско Првенство во ракомет
Анализа на натпревари

Светско Првенство во ракомет: Македонија – Бахреин, најава, анализа и предлог тип

Македонија по победата над Јапонија очекува уште една победа на Светското Првенство во ракомет. На ред е дуел против Бахреин кој е голем аутсајдер на овој меч, но во исто време и селекција која не […]

Светско Првенство во ракомет
Вести

Светско Првенство во ракомет: Дабл тип од денешната програма!

Продолжуваат натпреварите на Светското Првенство во ракомет. На програмата се натпреварите од второто коло. Денес нема некој поголем дерби дуел, но има неколку интересни натпревари за типување. Одбравме два меча, го анализиравме добро и ви […]

Светско Првенство во ракомет
Анализа на натпревари

Светско Првенство во ракомет: Македонија – Јапонија, најава, анализа и предлог тип

Македонија ќе го отвори Светското Првенство во ракомет против Јапонија, една од најдобрите азиски селекции. Јапонците дојдоа на шампионатот со вајлд-карта, но одиграа одлични подготвителни натпревари. Токму тие дуели, треба да бидат опомена за раул […]

Група Б
Вести

Светско Првенство во ракомет: Македонија е трет фаворит во Групата Б

Уште по жрепката за групната фаза на Светското Првенство во ракомет, беше јасно дека Македонија ја ќека тешка работа. Нашите ракометари се паднаа во најтешката група, а букмејкерите очекувано ги подредија своите фаворити во групната […]

Светско Првенство во ракомет
Вести

Светско Првенство во ракомет: Кире Лазаров еден од фаворитите за најдобар стрелец

Македонскиот репрезентативен капитен Кирил Лазаров, заедно со Уве Генсхајмер и Микел Хансен, е втор фаворит за наградата „најдобар стрелец“ на Светското првенство во ракомет, кое од овој четврток ќе се игра во Германија и Данска. […]

ракомет
Анализа на натпревари

Светското првенство во ракомет започнува: Кој е најголем фаворит и каде е нашата Македонија?

Дојде времето за почеток на Светското првенство во ракомет кое оваа година ќе се изигра во Германија и Данска. Честа за отворањето секако е на домаќините, односно на 10.01.2019 во 18:15 се игра се игра […]