Челзи – Ман.Сити: Дуел на титаните, но и дуел на две екипи кои разочараа сезонава

Челзи - Манчестер Сити

Два гиганти на англискиот фудбал ја започнуваат 2021 година со мешусебен дерби меч во недела попладне, кога Челси го пречекува Манчестер Сити на „Стемфорд Бриџ“.

И двата тима собраа по 26 поени до својот прв натпревар од Новата година, иако гостите имаат два натпревари помалку и уживаат во далеку подобра форма од нивните противници.

Челзи мора да почне да ги оправдува потрошените милиони

На последниот натпревар на Челси во 2020 година „сините“ одиграа само 1:1 со Астон Вила. Но, новата година носи нови можности за Челзи на Френк Лампард, кој ќе има за цел да ја избрише онаа низа на слаби резултати во текот на празничниот период.

Навивачите на „сините“ добија само една победа на последните шест натпревари на нивниот тим во сите натпреварувања, но и тогаш таа победа се случи во дербито славејќи со 3:0 над Вест Хем Јунајтед.

Нема срамота во тоа да загубите на гости кај Евертон или Вулверхемптон, но кога сте тим како Челзи со амбиции за титула во Премиер лигата по потрошени 200 милиони фунти за засилувања, легитимацијата на титулата несомнено ќе биде доведена во прашање по една вака лоша серија.

Фудбалерите на Лампард не заслужија ништо од нивното патување на Боксинг Деј кај Арсенал и токму тоа го добија – пораз од 3:1 против тимот на Артета кој целосно го ротираше составот.

Сега Челзи се наоѓа на седум бода помалку од актуелниот шампион Ливерпул и три помалку од четвртопласираниот Евертон.

И покрај неодамнешните проблеми на Челси, како и фактот дека Каи Хаверц и Тимо Вернер допрва треба да ги покажат своите вистински квалитети – само Ливерпул (37) има постигнато повеќе погодоци во топ-лигите во Европа од Челзи (31) оваа сезона и тоа е нешто, шо сепак е позитивно во екипата.

Во зависност од резултатите, Челси потенцијално би можел да влезе во првите четири со 27-та победа во Премиерлигата против Манчестер Сити, кој е последниот клуб од Премиер лигата што е погоден од КОВИД-19 за време на празничниот период.

Ситуацијата со Ковид во Сити се подобрува

Никогаш не е добро време да ве погоди коронавирусот, но Манчестер Сити започна да наметнува шампионска игра, да се искачува на табелата, да игра одлично и да победува, пред Кајл Вокер и Габриел Хесус да бидат позитивни на КОВИД-19.

Отсуствата на Вокер и Хесус не влијаеја на пресметката на Сити со Њукасл во која Илкај Гундоган и Феран Торес ја погодија за удобна победа – но по неколку нови случаи, нивниот меч со Евертон беше одложен.

Примамливата пресметка со Челси беше вовлечена во областите на неизвесност по објавувањето на веста за избувнувањето на нови случаи, но првиот натпревар на Сити од 2021 година се очекува да се одржи според планираното.

Додека Челси немаше проблеми да ја пронајде мрежата на противниците оваа сезона, головите не беа баш предност на Манчестер Сити. Со Серхио Агуеро и Хесус кои се бореа со разни болести и повреди, момците на Пеп Гвардиола дадоа само 21 пати во лигата во овој термин.

Сепак, моќта на Граѓаните на другиот крај од теренот е голема предност откако Рубен Диас беше донесен од Бенфика. Португалскиот бек направи големо влијание во задниот штит на Сити, кој прими само 12 голови во текот на целата сезона – најмалку во лигата.

Наш предлог:

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.25 во 1хBet

Да паднат Под 3.5 гола @ 1.40 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*