Селта Виго – Хуеска: Домаќинот во одлична форма ја пречекува предпоследната Хуеска

Селта Виго

Селта Виго во среда вечерта ќе се обиде да ја продолжи серијата од шест меча без пораз, а има добра шанса за тоа бидејќи на нив им доаѓа Хуеска која е предпоследна на табелата и сезонава ќе се бори за опстанок.

Селта со трета најдобра форма во Ла Лига

На серијата победи на Селта Виго од четири натпревари им дојде крајот минатото коло на нивниот последен натпревар, играјќи 1:1 против Хетафе.

Како и да е, уделот на пленот помогна да се задржи моментумот генериран од неодамнешното раководно назначување на Едуардо Кудет, чија екипа сега се наоѓа на осмата позиција.

Само еден месец откако беше во зоната за испаѓање, Селта сега цели на квалификациите за Лига Европа оваа сезона, што е голем пресврт за екипата во позитивна смисла.

Јаго Аспас го постигна израмнувачкиот гол на неговиот тим во последниот натпревар, продолжувајќи го својот придонес на барем по еден гол или асистенција на девет натпревари во Примера. Се наоѓа во одлична форма и потсетува на најдобрите денови во неговата кариера кога играше во Ливерпул и Севиља.

Селта влегува во овој натпревар, од третото место на табелата според формати, зад Атлетико Мадрид и Реал Мадрид, кои имаат по 15 поени од шест натпревари.

Хуеска тешку губи, но и тешко победува

И покрај тоа што претрпеа само еден пораз во последните четири натпревари, гостите се на дното со заостанување од три бода во однос на екипите кои се во безбедната зона.

Хуеска има ист број на бодови како и последната Осасуна и го бара само нивниот втор сезонски триумф. Имаат една победа, дури девет нерешени средби и пет порази до сега, со само 13 постигнати гола на 15 натпревари сезонава.

Со оглед на тоа што по овој меч, ќе следи дуел со Барселона на 3-ти јануари, Мишел може да се најде на удар и да заработи отказ.

Перфомансите на екипата се подобрени и тие конечно ја забележаа првата победа сезонава пред две кола, но тоа е премалку. Тимот тешко губи, но попусто е тоа кога не знае ниту да победува.

Можна почетна постава на Селта Виго:

4-4-2 – Бланко; Мало, Араухо, Муриљо, Олаза; Белтран, Суарез, Тапија, Нолито; Аспаз, Мендез

Можна почетна постава на Хуеска:

4-2-3-1 – Фернандез; Лопез, Пулидо, Сиовас, Галан; Рико, Мускера; Фереиро, Гарсија, Онтиверос; Мир

Наш предлог:

Победа на Селта @ 1.81 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*