Македонската репрезентација до 19 години, фаворит според обложувалниците

Македонија У19

Од 21-ви до 27-ми март, Македонија ќе биде домаќин на елитниот квалификациски турнир за фудбалери до 19 години. Противници на Македонија ќе бидат репрезентациите на Англија, Унгарија и Летонија.

За натпреварите кои ќе се играат на тренинг центарот „Петар Милошевски“ и Националната арена „Филип Втори“ предводникот на Македонија Вујадин Станојковиќ ќе смета на најдобрите играчи. Тоа само по себе, дава мотив, верба но и тежина за добри резултати. А има еден куп причина за да веруваме во тоа.

Македонската фудбалска репрезентација до 19 години забележа огромен успех во квалификациите за Европското првенство откако во исклучително тешката група во која беа заедно со Швајцарија, Белгија и Лихтенштајн, завршија први со максимални три победи и гол разлика од 10:2.

Најталентирана генерација во македонската историја

Можеби најталентираната генерација која Македонија ја имала во нашата независна фудбалска историја, ги исполни очекувањата со пласманот во следната фаза. Генерацијата со Елмас, Чурлинов, Атанасов, Митровски, Трапановски, Ферукоски, Тодоров и останатите ќе се борат за пласман на едно големо натпреварување.

Реално, Македонија за прв пат има генераија во која играат фудбалери од најдобрите европски лиги. Елиф Елмас веќе има натпревари во сениорскиот тим на Македонија, а игра и во Фенербахче. Веднаш до него е и Чурлинов кој е еден од најголемите таленти во моментов. Играчот на Келн е најдобар стрелец во својот тим во младите категории и цврсто чука на вратата на сениорскиот тим. И Чурлинов има настап за сениорската репрезентација на Македонија. Тука се и Феруковски од Офенбах, одличниот Митревски од Спортинг Лисабон, одличниот напаѓач Трапановски од Татран Прешов и уште неколкумина кои создаваат една одлична елина и голем квалитет. И тоа се само интернационалите. Настап во сениорската репрезентација има и Јани Атанасов, стандардниот фудбалер на Академија Пандев. А стандардни во своите тимови во Првата лига се и Тодоровски, Колевски и Стојчевски од Вардар, како и Фазлагиќ од Шкендија.

Кога можеше оваа генерација да биде убедлива против Белгија, Швајцарија и Лихтенштајн, нема причина да не веруваме во победи и над Унгарија и Латвија, па зошто да не и над Англија.
Регистрирај се на Marathonbet

Македонија огромен фаворит против Латвија

Првиот меч Македонија го игра со Латвија, која е аутсајдер во групата. Информациите за оваа селекција се штури, но составот на играчите е пред се од домашниот шампионат. Тоа само по себе ја поставува Македонија за огромен фаворит на овој дуел, а победа ќе значи многу поголем мотив и многу поголеми шанси за пласман на Европско Првенство.

Наш предлог:

Победа на Македонија @ 1.23 во Marathonbet

Полувреме / Крај 1-1 @ 1.61 во Marathonbet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*