Македонија – Грузија: Битка за прво место и најава за финалето наредниот месец

Македонија е домаќин на Грузија во дербито од групата во Лигата на Нации. Ова е меч и директна битка за првата позиција на табелата, но и најава за она што следува наредниот месец – финалето од баражот за пласман на Европското Првенство во Тбилиси.

Еден куп причини за тактички калкулации

И Македонија и Грузија имаат за што да тактизираат на овој меч. Оној дуел следниот месец во Тибилиси, односно финалето од баражот кое ќе го даде патникот на Европското Првенство е од огромно значење за двете земји кој 30 години чекаат за ваков успех. Не дека овој меч не е важен, напротив победникот ќе биде многу блиску до првото место во групата, но мечот следниот месец има голема тежина.

На овој меч и двете селекции ќе бидат со видно изменет состав, без некои од најдобрте фудбалери, а и дополнително селекторите би требало да тактизираат и да сочуваат некоие изненадување за финалето од Лигата на Нации. Сепак, двете селекции ќе тргнат по победа осоколени од информациите за проблеми кај противникот и од таа гледна точка, можеме да очекуваме ефикасен меч.

Ќе гледаме некоја нова Македонија на теренот

Одличен меч одигравме со Косово во овој репрезентативен прозорец, па потоа очаен со Естонија. Носелекторот Ангеловски малку го потцени противникот и во Талин речиси целосно го измени составот. Ако нешто е позитивно од тој натпрвар, тоа е фактот што се вративме од 3:1 и освоивме бод, но двата изгубени бода може многу да не чинат на крајот од Лигата на Нации.

Сега Ангеловски ќе биде без еден куп фудбалери. Во одбраната недостасува Муслиу, како и Бејтулаи и Тошевски. Во Средината Адеми, Барди кој е суспендиран, Спировски, Хасани … Средината е десеткувана и таму останавме само со Николов и Костадинов од првичниот состав. Затоа Мрме ги повика Тотре од Шкендија и Мицевски од Вардар во тој дел од теренот и еден од нив со сигурност ќе стартува. Повикани се и Дориев од Шкендија и десниот бек Китановски од Македонија ЃП. Тука е проблемот, тенки од одбраната и во средината и овој пат за прв пат по неколку години ќе видиме некоја нова Македонија.

Прашањето е дали ќе играме со формација 4-2-3-1 или 3-5-2, но како и да излеземе на терен ќе има дебитанти во составот. Може тоа да биде и добро, па да добиеме уште една опција во селекцијата, особено што стандардните репрезентативци се чуствуваат многу сигурни, па вака би добиле и конкуренција која е повеќе од потребна за било која екипа.

И Грузија видно ослабена во Скопје

Грузија во Скопје допатува без пет фудбалери од првичниот список. Од составот отпаднаа Гиорги Чакветадзе, Гурам Кашиа и Отар Какабадзе поради повреда, Јаба Канкава е суспендиран поради жолти картони, а Гиорги Абурџанија е ослободен од обврските на барање на неговиот клуб, шпански Овиедо. Уште еден фудбалер отпадна од конкуренција по тренингот во Скопје. Станува збор за Окриашвили кој се пожалил на ситна повреда, па селекторот Вајс воопшто не сака да ризикува со него. Тоа значи дека и Грузија ќе биде со видно изменет состав и тешко е да се погодат почетните 11 на Вајс. Во секој случај, Грузија има поизрамнет по квалитет состав од Македонија, па селекторот има повеќе опции во тимот и нема да има толку главоболки како Ангеловски.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 2.15 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*