Словенија – Македонија: Словенија да ја прекине црната серија, Македонија сака да ја продолжи позитивната

Словенија - Македонија

Македонија гостува на Стожице во Љубљана каде ќе не пречека Словенија. Домаќинот е фаворит на овој меч, но формата на двете селекции наговестува дека ќе следиме интересен и неизвесен меч.

Словенија се наоѓа во лоша серија

Словенија нема победа на седум средби по ред. Воедно, тие немаа ниту една победа во Лигата на Нации и следното натпреварување ќе играат во Лига Д, каде што играше Македонија. Имаа три порази во низа, па сега се во серија од четири ремија. Интересно сите четири последни средби завршиле со идентичен резултат 1:1 и тоа против Кипар, Норвешка, Бугарија и Израел. Токму пред неколку дена против Израел пропуштија одлична можност за победа. Беа доминантни во Тел Авив, играа одлично и водеа. Сепак Захави постигна израмнувачки гол и го постави конечниот резултат на тој меч. Се покажа дека оваа селекција има одредени слабости и проблеми во одбраната и токму тоаа треба да биде нашата шанса за добар резултат од Љубљана.

Добро покриена селекција на сите позиции

Облак е ѕвездата на Словенија. Тој со негоата смиреност и сталоженост на голот и дава сигурност на целата селекција.

Една од најголемите словенечки ѕвезди, покрај голманот Јан Облак, секако е калчолигашката ѕвезда Јосип Иличич, кој ќе биде и една од најголемите закани кон нашиот гол. Иличиќ во пресрет на мечот со Македонија посочи дека Словенија во Израел загубила два бода, па сега имаат шанса пред своите гледачи да се поправат и да освојат три. Тој додаде дека неговата селекција мора да го победи овој меч. Тој игра во добра форма за неговата Аталанта и јасно е дека нашите дефанзивци ќе треба многу да внимаваат на него. Од другата страна ќе треба да се внимава на се подобриот Вербич, а во средината се Куртич и Крхин кои играат стандардно добро во селекцијата.

Големо внимание треба да се обрне на напаѓачот Спорар кој има неверојатна сезона, а за него се заинтересирани екипи од најдобрите фудбалски лиги во Европа. Спорар сезонава за Слован Братислава иа постигнато 20 голови на 21 натпревар. Овие бројки сами по себе покажуваат на тоа за каков играч станува збор.

Да се продолжи позитивната серија на Македонија

Дуелот против Словенија е од голема важност за македонската фудбалска репрезентација. Победа за Македонија ќе ги дигне во облаци нашите амбиции, иако и ремито ќе биде прифатено како позитивен резултат. Доколку наредните два меча со фаворитите во групата Полска и Австрија ги дочекаме од лидерската позиција, ќе имаме голема самодоверба, но и големи мотиви. Овој меч е и идеална шанса да се продолжи со позитивни резултати по успешниот настап во Лигата на Нации и победата над Летонија. Но и одличните натпревари со кои го заокруживме минатиот квалификациски циклус. 13 натпревар и само еден пораз за Македонија. Низата започна од гостинската победа од 0:1 против Израел во Хаифа. Од тогаш Македонија има уште 9 победи против (Израел, Лихтеншнтајн на три пари, Норвешка, Гибралтар два пати, Ерменија и Летонија), четири ремија (Албанија, Италија, Финска, Азербејџан) и еден пораз против Ерменија на гости.

Офанзивни рекорди на Македонија

Желбата на македонските репрезентативци е да се продолжи и низата од официјални квалификациски дуели на кои се постигнува барем по еден погодок. Последен пат кога Македонија не успеала да запише гол на квалификациски дуел е на 12-ти ноември 2016 година во поразот од Шпанија на гостински терен. Воедно, тоа беше и единствениот натпревар од десетте во квалификациите за СП 2018 во кој Македонија не постигна гол. Ако се погледне слабата форма во одбраната на Словенија која прима барем по еден гол на осум меча по ред, а од друга страна офанзивниот рекорд на Македонија, би требало да ја тресеме мрежата на Словенија. Пандев е одличен, Елмас со Летонија покажа врвна голгетерска форма, а Алиовски е неверојатен по крилните позиции.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 2.20 во 1хBet

Прво полувреме да заврши нерешено @ 1.95 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*