Лига на Нации: Најава, анализа и предлози за денешните дуели од лигата А

Лига на Нации

Во А лигата ќе се одиграат шест натпревари и секако овие дуели привлекуваат најголемо внимание денес. Има две дерби пресметки, но ова пред се ќе бидат дуели меѓу фаворити и аутсајдери.

Англија е домаќин на Данска и е фаворит за победа. Коефициентот е добар, се движи околу 1.75 и јас ќе одиграм 1. Саудгејт има широк ростер на фудбалери и на многу олесен начин ја одржува свежината на фудбалерите, за разлика од данците кои се тенки со играчите на клупа. Во еден вака густ репрезентативен распоред свежината е од големо значење и од таму е најголемата предност на Англија која во овој термин славеше над Велс во пријателска со 3:0 и пред неколку дена над Белгија со 2:1 во дербито од групата.

Белгија е голем фаворит на гости кај Исланд и ќе одиграм 2 со коефициент околу 1.40. Тие загубија од Англија и покрај водството и не смеат да си дозволат кикс кај најслабиот во групата, доколку сакаат да ги задржат шансите за првото место.

И Полска би требало да слави победа над БиХ. Босанците се преморени по 120 минути со Северна Ирска и елиминацијата во баражот, па и дуелот пред неколку дена со Холандија во кој некако извлекоа 0:0. И Полска одигра 0:0 со Италија, па евентуалниот победник на овој меч ќе заврши голема работа. Ќе биде тесно, но јас би одиграл 1 со коефициент 1.80.

Дебиро во оваа група ќе биде во Бергамо, каде Италија е домаќин на Холандија. Ова е и битка за првата позиција на табелата. Најнитересен меч вечерва во секој поглед. Двете селекции на гостувањата пред неколку дена одиграа без голови и мислам дека на овој меч нема да калкулираат премногу. На првиот меч во Холандија, гостите славеа со 0:1, но сега очекувам отворена игра и ќе одиграм ГГ со коефициент 2.00.

На Максимир во Загреб, Хрватска ќе ја нагости Франција. Хрватска има само три бода и најавува напад од првата минута, додека Французите се претпазливи во своите изјави но ветуваат победа. Тежк меќ одигра Франција со Поругалија, меч со многу тактика и без голови. Хрватите пак со пресврт славеа со Шведска на домашен терен. Ќе има промени во двата состави и овој меч ќе биде тежок за типување, но јас ќе одиграм ГГ со коефициент 1.80.

Во истата група, Португалија е домаќин на Шведска. Домаќинот секако дека е фаворит, но сега ќе бидат без Роналдо кој е позитивен на Ковид-19. Можно е да отсуствува уште некој од тимот, па добро ќе биде да го избегнете овој меч од вашите тикети. Ако морам да одиграм ќе одиграм 0-2 гола со коефициент 1.70.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*