Лига Европа: Најава на денешната програма, што да се одигра, а што да се избегне!?

Лига на Европа

Денес има многу натпревари во Лигата на Европа, но дефинитивно е тешко од нив да се направи еден тикет. Последно квалификациско коло е и многу голем е влогот кај сите екипи, па од таа гледна точка не очекувајте атрактивни натпревари.

Нема изразени фаворити речиси ниту на еден меч. Според букмејкерите Клуж е голем фаворит против Купс, Црвена Звезда против Арарат, Динамо против Флора, Селтик против Сараево и Тотенхем против Макаби. Но јас од овие натпревари би одиграл само на победа на Динамо Загреб, но коефициентот за тоа е премал. Селтик одигра доста слабо до сега и на среќа помина во предходните рунди и сега ќе има тежок меч во Сараево. Звезда е фаворит, Арарат поради војната во Ерменија ќе биде домаќин на Кипар, но тој тим покажа дека е тврд орев и има одлични индивидуалци кој можат да одиграат на високо ниво. Клуж е фаворит, но игр апротив шампионот на Финска, Купс кој го мина и Слован Либерец. Може да одиграте и на победа на Тотенхем но и за тоа коефициентот е мал.

Е сега, ајде да ги погледнеме и останатите дуели на кој можеби ќе заработиме нешто.

Малмо е домаќин на Гранада која е фаворит на овој меч, но тие патуваат во Шведска по дебаклот и поразот од Атлетико Мадрид со 6:1, а досега имаа лесна задача во Лигата на Европа и без проблем ги елиминираа Теута и Локомотив Тбилиси. Малмо пак е во одлична форма и веќе ги елиминираше Краковиа, Хонвед и хрватска Локомотива минатото коло без да прими гол. Мислам дека ова ќе биде еден доста неизвесен дуел, интересен меч и очекувам голови и на двете страни. За ГГ коефициентот е околу 2.00 во 10Bet.

Копенхаген е фаворит против Ријека и мислам дека ќе ја оправда фаворитската улога. Ги елиминираа Гетеборг и Пиаст од Полска, а сега играат против екипа од тој ранг. Ријека славеше против Колос од Украина по продолженија, но сега ќе има потешка задача на гости во Данска. Јас би одиграл 1 со коефициент 1.70 во 10Bet.

Базел имаше многу проблеми во својот тим, имаше повредени, неколку позитивни на ковид, но славеше во Осјек со 1:2, а потоа минатото коло и над Анортозис со 3:2 на домашен терен. Сега проблемите се поминати, а тимот целосно е насочен кон овој меч. ЦСКА Софија пред нејзе има голем меч, а пласман во групната фаза ќе биде успех како од соништата за овој тим. Но тие немаа тешка задача до сега, го елиминираа Сиренс од Малта и тоа со гол во 90-та минута, па славеа против Бате Борисов со 2:0 и над Торшавн со 3:1 минатото коло. Влогот е голем и минатото коло и Базел и ЦСКА Софија загубија во домашниот шампионат. Се е насочено кон овој меч, но јас верувам дека квалитетот и искуството ќе бидат пресудни за победа на Базел, а коефициентот за тоа е околу 1.75 во 10Bet.

Има еден дуел кој мене ми привлекува големо внимание, Дундалк од Р.Ирска против Клаксвик од Фарски Острови. Која екипа и да слави, тоа ќе биде неверојатен успех. Замислете групна фаза во Лигата на Европа со екипа од Фарски Острови … Не би го ставил овој меч на мојот тикет, но ако морам да го одиграм би одел на изненадување, Х2 со коефициент 2.30 во 10Bet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*