Реал Мадрид – Гетафе: Реал по титула, Гетафе сака во Лигата на Шампиони

Реал Мадрид -Гетафе

Со преостанати шест натпревари од сезоната во Ла Лига, Реал Мадрид се соочува со еден од најтешките преостанати противници, Гетафе. Реал е пред освојување на Ла Лига, но Гетафе сака во Лигата на Шампиони и ќе направи се за да дојде барем до еден бод.

Гетафе во битка за Лигата на Шампиони

Фудбалерите на Гетафе не беа во добра форма после долгата принудна пауза, но ја забележаа својата прва победа во понеделникот, кога го совпа три ремија и еве ја сега е победата. Та победа ги врати и надежите за пласман во квалификациите во Лигата на шампиони.

Четвртото место сега изгледа како тристрана битка помеѓу Севиља, Гетафе и Виљареал, со само четири бода помеѓу трите екипи. Победата на Гетафе против Сосиедад сигурно им даде дополнителна доза мотивација, пред нивниот натпревар против мадридскиот гигант.

Играат добро, но немаат среќа

Со исклучок на првиот меч по паузата и поразот од Гранада на гости, на сите останати натпревари Гетафе беше надмоќен но немаше среќа. Од таа гледна точка, можеме да заклучиме дека формата ако не е добро, барем не е ниту лоша. На трите ремија по ред Гетафе ја контролираше играта, ја имаше топката во свој посед, имаше и шанси но попусто. Со барем една победа од тие три натпревари, Гетафе ќе беше на позициите кои водат во Лигата на Шампиони. Особено разочарувачко беше ремито со Еспањол кога Гетафе упати 21 удар кон противничкиот гол но без успех. Сега, доколку сакаат во Лигата на Шампиони ќе мораат да освојуваат бодови и против поголемите екипи од нив.

Реал пред освојување на Ла Лига

Во Реал пак се мотивирани на најдобар можен начин. Рутинската победа од 0:1 над Еспањол во неделата беше од големо значење и сега веќе се одалечија со два бода од Барселона.

Екипата на Зинедин Зидан ги има освоено сите пет натпревари откако сезоната се врати, притоа примајќи само два гола во својата мрежа. Мечот против Гетафе е еден од двата предизвикувачки натпревари за Реал оваа недела, заедно со гостувањето на Атлетик Билбао што ќе се случи во недела. Претпоследниот натпревар на Мадрид е против Виљареал, па се уште има многу можности Барселона да го надополни загубеното. Сепак, можеме да заклучиме дека Реал со победа на овие два меча, веќе на некој начин и потајно ќе почне да ја слави титулата.

Досега мадриѓани изгледаа крајно фокусирани. Зидан направи одлична работа во ротирање на својата екипа и одржување на свежи играчи, со исклучок на неколку играчи како Карим Бензема кои беа особено влијателни.

Наш предлог:

Победа на Реал Мадрид @ 1.41 во 1хBet

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.98 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*