Тактичка анализа: Ливерпул – Лестер. Дуелот меѓу Фирмино и Ндиди може да го реши мечот !

Ливерпул - Лестер

Во сабота во Премиер Лигата играат Ливерпул – Лестер. За нас ова е интересен дуел поради битката на Ндиди со Салах, Мане, Кутињо, но пред се со Фирмино. Доколку Ндиди одигра на нивото од оваа сезона, тогаш ќе му биде тешко на Ливерпул и пред се на Фирмино, но дали Клоп спрема против игра ?

Дуелот меѓу Фирмино и Ндиди може да го реши мечот

Во моментов после четирите натпревари без победа, Лестер без сомнение ќе игра на дефанзивен начин на Енфилд во сабота. Ливерпул со 12 голови во последните три натпревари изгледа застрашувачки за своите противници. Токму тоа ќе го натера Клод Пуел да излезе со дефанзивен тим. Намерата на Пуел ќе биде да го апсорбира притисокот, да створи нервоза кај противникот и да обезбеди поволен резултат на полувреме.

Ндиди ќе има многу работа како дел од средниот ред. Тој ќе биде задолжениот фудбалер кој ќе брка на средината на теренот. Ќе се обидува да пресекува топки и да затвора простор при грешки на соиграчите. Ндиди би требало да игра поповлечено од вообичаено на овој меч и голема е веројатноста дека ќе го брка Фирмињо, со цел да го затвори напаѓачот. При ваков пристап, досега се виде дека Ливерпул игра нервозно бидејќи попусто ја врти топката околу голот на противникот кога нема реализација.

Сепак, Ливерпул во квартетот Кутињо – Мане – Салах – Фирмино доби на неверојатна подвижност и тука се поставува едно прашање. Дали Ндиди може да затвори барем еден од овие фудбалери !? Доколку ме прашувате мене, јас би рекол категорично, Да !

Можеби звучи неверојатно, но Ндиди во досегашниот дел од сезоната запиша 80 успешни старта над противничките играчи што е најмногу во Премиер лигата. Неговиот просек од 4,2 успешни стартови по натпревар исто така е најдобар во елитниот ранг. Според тоа, ако постои фудбалер кои може да им парира на горенаведените фудбалери на Ливерпул, тоа е Ндиди.

Претпоставувајќи дека Ндиди ќе одигра на вообичаен начин, со брилијантен дух и во офанзива и во дефанзива, фудбалерите на Клоп ќе имаат тешка задача. Останува да се види каква противигра ќе постави Клоп. Но доколку не најде решение за Ндиди, Ливерпул тешко ќе дојде до трите бода.

И покрај се, повторно Ливерпул е фаворит. Но според оваа анализа заклучивме дека коефициентот за единица е премал, во однос на шансите на Лестер за изненадување.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.71 во 1xBet

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.40 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*